Еврофондовете могат да бъдат лост срещу фискално недобросъвестни правителства, като срещу тях ЕК може да изисква реформи.
Това заяви икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) и основател на Инфограф Явор Алексиев в Investbook по Bloomberg TV Bulgaria, който говореше за икономическия ефект от девет години членство на България в ЕС.
„Огромната част от усвояването на европейските средства ще се случи в края на програмния период, защото по-мащабните проекти, по които отиват голямата част от европейските средства са проекти с много дълъг срок на изпълнение и реалното разплащане с европейски средства ще се случи след една-две-три години в зависимост от проекта“, казва Алексиев.
„Същевременно българските общини, а и предприятията и неправителственият сектор вече имат необходимия ноу хау за работа с европейски средства“, допълва той.
Алексиев прогнозира сходни, ако не и по-високи нива на усвояване през този програмен период спрямо предишния. По думите му обаче основната разделителна линия, която ще определи дали ще успеем да усвоим по-голям дял от това, което ни се полага, е изискването за качество – това, което постигаме с тези разходи.
„86-88% усвояване е ОК от чисто счетоводна гледна точка. Но въпросът е дали когато след 10 години погледнем назад, ще си кажем, че с тези средства страната е придобила конкуретоспособност и е създала работни места в по-бедни региони или е било просто временен ефект от усвояването на едни пари“, допълва Алексиев.
Подробности вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria: