Фермерите отново срещат проблеми с очертаването на нивите в тазгодишната кампания за директни плащания. Това става ясно от становище на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), която настоява кампанията да бъде удължена до 15 юни 2016 г.
Основните проблеми отново са организационни или са свързани със софтуера на системата ИСАК. Фермерите имат проблеми с новото изискване за географско правно основание при очертаването на обработваемите площи, правното основание за държавни и общински пасища, както и правилата за полските пътища в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ).
Например не всички общини разрешават полските пътища да бъдат отдадени под наем, ако са в комасирани парцели и това затруднява фермерите при очертаването на масивите, коментира пред Investor.bg Таня Дъбнишка, експерт в Асоциацията. Освен това по думите й администрацията не може да приключи с всички проверки по някои от новите схеми за директни субсидии.
В становище до земеделския министър Десислава Танева организацията припомня, че и през 2015 г. кампанията беше удължена.
Не всички фермери разбират всички нови изисквания и не всички са запознати с процеса на тяхното заявяване и администриране. Неразбиране се наблюдава и при самата администрация, подпомагаща процеса на заявяване, информира организацията.
Надграждането и честите промени в ИСАК изискваха през 2015 г. многократно отстраняване на възникнали в хода на кампанията технически проблеми. Към края на Кампания 2016 отново стоят нерешени аналогични проблеми, смятат от Асоциацията.
„АЗПБ счита, че оставащият кратък срок на Кампания 2016 е недостатъчен за отстраняване на проблемите и приключване на заявяването от страна на всички фермери качествено, без заплаха от бъдещи санкции и в срок“, пише в становището, което е подписано от председателя на организацията Венцислав Върбанов.
Вчера агроминистерството съобщи, че страните от Евросъюза (ЕС) обсъждат регламент за удължаване на кампанията за директни плащания и България е поставила въпроса пред Европейската комисия.
"Администрирането на общата селскостопанска политика се оказа тежко и за други европейски страни, неслучайно над 10 държави искат удължаване на сроковете", заяви Таня Дъбнишка.