fallback

Павлов: Моделът на икономическия ни растеж е по-малко зависим от този на кредита

Темпът на ръст на кредита над този на БВП не е желан в икономиката, коментира главният икономист на УниКредит Булбанк

11:08 | 27.04.16 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Моделът на икономически растеж на България е по-малко зависим от ръста на кредита. Това заяви главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов в рамките на на конференцията „Кредитирането като двигател за ръст в икономиката“, организирана от в. „Банкеръ“, съобщават от банката.

Икономиката на България преминава от модел на растеж, зависим от вътрешното търсене, към модел на растеж, в който износът играе по-голяма роля. Това предполага нова роля на кредита в икономическия ни растеж, анализира Павлов.

Той смята, че важна последица от промяната в модела на растеж на икономиката е намаляването на външната задлъжнялост.

„За разлика от периода преди 2008 г. днес ускоряването на брутния вътрешен продукт не е за сметка на появата на нови или изострянето на съществуващи макроикономически дисбаланси”, коментира Павлов.

Според него тези промени видят до промяна в ролята на банковия кредит. Главният икономист на УниКредит Булбанк подчертава силния прираст на кредита в периода преди 2008 г. Например, между 2000 г. и 2008 г. кредитът нараства с 37% средногодишно, тръгвайки от ниска база, докато номиналният растеж на икономиката е около 13% годишно, което според него увеличава задлъжнялостта.

„Сценарий, в който, както преди кризата, в икономиката има темпове на растеж на кредита, значително надминаващи ръста на БВП, не е желателен в икономиката “, каза още Кристофор Павлов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:23 | 05.09.22 г.
fallback