IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Има ли страх от национализация на парите за втора пенсия?

Какво цели финансовото министерство с промяната за личните партиди коментират икономистът Петър Ганев и президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов

10:26 | 26.04.16 г. 31
Има ли страх от национализация на парите за втора пенсия?

Оправдани ли са страховете, че личните партиди в пенсионните фондове ще бъдат национализирани след предложението на МФ за промяна в Кодекса за социално осигуряване пред bTV коментираха икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев и президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.

Министерството на финансите предлага промени в Кодекса за социално осигуряване, според които бъдещите втори пенсии от частните фондове ще са пожизнени, но ще се изплащат от общ пул, а не от индивидуалните партиди на осигурените. Според финансовия министър Владислав Горанов без този пул може да се окаже, че онези, които живеят по-дълго, може да изчерпят спестяванията си.

Според Петър Ганев не става дума за национализация на средствата за втора пенсия. „Опцията за развитие в законодателството, която беше предложена тези дни, не може да бъде наречена национализация, но предизвиква такъв страх. Фазата на изплащане от частните фондове не е ясно разписана”, коментира Ганев. 

Той обясни, че това, което сега се предлага, зачерква с лекота наследствеността и казва: „Единственият вариант тази пенсия да се изплаща и да бъде пожизнена, е да вкараме парите в общ пул – може би в същия фонд, може би в друг, и този пул да покрива, едва ли не, рисковете”.

По думите на Ганев това провокира недоволство у много хора, „тъй като изведнъж пари, които си спестявал, в момента, в който се пенсионираш, влизат в този общ пул, губиш тази наследственост“. Ако починеш по-рано, на първата година парите просто изчезват, каза икономистът.

Според икономиста правилното развитие е да се даде повече свобода и избор човек сам да каже дали иска тези пари пожизнено или накуп. Тя е допълваща и е право на всеки да го поиска, уточни Ганев. Той сподели,  че не се надява на пенсия от НОИ, „защото и в момента годишният дефицит там е по-голям от КТБ – всяка година в НОИ има по едно КТБ. Но за личната си пенсия не съм толкова притеснен, тъй като тя е защитена по Конституция“.

По думите му „при втория стълб не трябва да говорим за дефицит, защото всеки спестява и получава това, което си е спестил. Проблемът е, ако държавата каже: „Аз искам да наложа солидарност и тъй като ти си спестил много, а друг не е спестил нищо, да вкараме парите ви на едно място, за да може вторият да получи малко повече. Не така работи частното спестяване. Това е солидарната система – първият стълб, и виждаме в момента какви резултати дава той“.

Президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов обвини Ганев, че се изказва неподготвен.

Той показа законопроект, публикуван на сайта на Министерството на финансите, в който са описани правата на наследниците, както и какво се случва с лицата, които имат право на наследствена пенсия, при смърт на осигуреното лице.

„Идеята, че някой иска да отнеме правата на наследниците, не съществува в този законопроект. Не отпада унаследяването. Такива пулове, за каквито се говори, няма”, заяви Манолов.

Според него е разписана по-широко възможността за създаването на паричен масив в пенсионните фондове, който да може да реши съществуващото противоречие между факта, че пенсиите са едновременно унаследяеми и пожизнени. „Т.е. трябва да бъдат осигурени правата на всички наследници, но трябва да бъде осигурена пожизнена пенсия и на този, чиито средства по индивидуалната партида ще приключат, преди той да почине“.

На въпрос дали парите от втория стълб ще отиват в общ пул, Манолов отговори: „Не, разбира се“. И по стария закон, и по сегашния се предвижда в рамките на всяко пенсионно-осигурително дружество създаването на буфер, който ще поема пенсиите на тези, чиито партиди ще свършат, преди да са починали.” Ако парите не са свършили, те отиват при наследниците”, каза Манолов.

По думите му „някой качи цялата колегия на някаква шейна“.

Петър Ганев обаче твърди, че според предложението на МФ в момента, в който човек се пенсионира, парите отиват в технически пул. „Ако имаш достатъчно пари, които да гарантират едно ниво на пенсия, част от парите остават в личната партида. Това, което се наследява, е останалото в личната партида”, обясни Ганев. Точката за наследниците не е в техническия пул. Унаследява се, ако стане нещо в личната партида, не в техническия пул, каза той.

„Няма никакво събиране на пари на едно място”, заяви отново Манолов. И припомни, че и по сегашния закон пенсионните фондове са длъжни да осигурят резерв за своя сметка, който да покрие плащането на пенсии на хората, чиито партиди се изчерпат, преди да починат. И тъй като не са го направили досега, този законопроект ги задължава да го направят. „Дори пише, че тези пенсии се изплащат за сметка на пенсионния фонд”, настоя Манолов. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 13 rate down comment 0
Pronto
преди 8 години
Да се допълня: с малки изключения, ако пенсията ти ще бъде свръх малка или свръх голяма, нещо което не засяга 80% от случаите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 23 rate down comment 0
Pronto
преди 8 години
И предната атака срещу частните пенсии тръгна от синдикатите, сега и тази среща стабилна подкрепа от там, ако не и замислена пак в някоя глава от КНСБ или Подкрепа. Манолов просто лъже. Много е ясно указано в новия вариант на МФ, че след настъпване на пенсионната възраст цялата партида отива в общия пул. Защо му е да отрича?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 35 rate down comment 1
Nathan
преди 8 години
Идеята за общ пул по отношение на вторите ,задължителни, социално-осигурителни вноски е чрез национализация на активите на гражданите ( в момента персонални и индивидуализирани), депозирани срещу доходност в частните пенсионни фондове ,да се запуши дупката в социално-осигурителната система. Да се твърди, че ,,деперсонализирането или преминаването на този частен и персонален актив в общ пул не били грабеж и национализация е проява на малоумие, аргументирано, като ,,грижа за народа".Дали ако бръкна в джоба на Горанов и отчуждя това, което се намира там, съответно да го обявя за ,,общ пул" за удовлетворение на бандата, която представлявам, това няма да бъде грабеж!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 8
Атанасио
преди 8 години
Искам да помогна и 4-мата професори д-р Тотю Коев ,д-р Георги Бакалов ,д-р Дечко Свиленов и д-р Димитър Киров в ''Християнска етика''са го написали добре - ''Евангелската мъдрост е по-различна от мъдростта на античната философия и старозаветната...''И малко пресилено - ''На него са известни причините за случващото се в света, той предвижда крайните резултати, повлиява върху развитието на събитията.Мъдрият живее в света и в същото време е над света. Той може да се дистанцира от него, да го погледне отгоре или отвсякъде, може да го вмести в ума си. Съзнанието на евангелския мъдрец се движи както хоризонтално в нашия физически свят, така и вертикално, в света на идеите, в Божия свят. Тази позиция го превръща в човек от висок ранг, който чувства и разбира повече от мнозина. Естествено, мъдрият е винаги добре заземен и не постъпва по-лошо от най-информирания и най-прагматичния. Мъдрият е информиран и прагматичен едновременно.''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 10
Атанасио
преди 8 години
Лошото е ако банкстерите изберат друг път да си е карат по старому и Марк Фебер го каза хубаво ''Демокрацията дава власт на централните банки да отчуждават собственост на честните хора, които имат спестявания. Ще бъде много интересен експеримент, когато въведат това'' - http://***.investor.bg/analizi/91/a/mark-faber-eksperimentyt-na-centralnite-bankeri-shte-svyrshi-zle-210394/?page=3Обяснил съм подробно всичко тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027За Анатол Калецки(завършил Оксфорд и Харвард)това, което катастрофира през 2008 г. не е една банка или финансова система, а една цялостна политическа философия и икономическа система, начин на живот и мислене за света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 5
d333
преди 8 години
*** = СAПУН
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 4
d333
преди 8 години
*** = СAПУН
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 4
d333
преди 8 години
s3, платений нещастнико.... с тези пари които изкарваш от тролене си купи *** да се подмиеш и чакай някой "нещастен" "бежанец" да те оноди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 31 rate down comment 5
ceneto
преди 8 години
ей нема ли кой да те банне тебе бе, това е икономически форум,не е партийно събрание ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 29 rate down comment 14
vzhekoff
преди 8 години
Абе *** сплескан, стига си пълнил форума с простотии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още