IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Има ли страх от национализация на парите за втора пенсия?

Какво цели финансовото министерство с промяната за личните партиди коментират икономистът Петър Ганев и президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов

10:26 | 26.04.16 г. 31
Има ли страх от национализация на парите за втора пенсия?

Оправдани ли са страховете, че личните партиди в пенсионните фондове ще бъдат национализирани след предложението на МФ за промяна в Кодекса за социално осигуряване пред bTV коментираха икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев и президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.

Министерството на финансите предлага промени в Кодекса за социално осигуряване, според които бъдещите втори пенсии от частните фондове ще са пожизнени, но ще се изплащат от общ пул, а не от индивидуалните партиди на осигурените. Според финансовия министър Владислав Горанов без този пул може да се окаже, че онези, които живеят по-дълго, може да изчерпят спестяванията си.

Според Петър Ганев не става дума за национализация на средствата за втора пенсия. „Опцията за развитие в законодателството, която беше предложена тези дни, не може да бъде наречена национализация, но предизвиква такъв страх. Фазата на изплащане от частните фондове не е ясно разписана”, коментира Ганев. 

Той обясни, че това, което сега се предлага, зачерква с лекота наследствеността и казва: „Единственият вариант тази пенсия да се изплаща и да бъде пожизнена, е да вкараме парите в общ пул – може би в същия фонд, може би в друг, и този пул да покрива, едва ли не, рисковете”.

По думите на Ганев това провокира недоволство у много хора, „тъй като изведнъж пари, които си спестявал, в момента, в който се пенсионираш, влизат в този общ пул, губиш тази наследственост“. Ако починеш по-рано, на първата година парите просто изчезват, каза икономистът.

Според икономиста правилното развитие е да се даде повече свобода и избор човек сам да каже дали иска тези пари пожизнено или накуп. Тя е допълваща и е право на всеки да го поиска, уточни Ганев. Той сподели,  че не се надява на пенсия от НОИ, „защото и в момента годишният дефицит там е по-голям от КТБ – всяка година в НОИ има по едно КТБ. Но за личната си пенсия не съм толкова притеснен, тъй като тя е защитена по Конституция“.

По думите му „при втория стълб не трябва да говорим за дефицит, защото всеки спестява и получава това, което си е спестил. Проблемът е, ако държавата каже: „Аз искам да наложа солидарност и тъй като ти си спестил много, а друг не е спестил нищо, да вкараме парите ви на едно място, за да може вторият да получи малко повече. Не така работи частното спестяване. Това е солидарната система – първият стълб, и виждаме в момента какви резултати дава той“.

Президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов обвини Ганев, че се изказва неподготвен.

Той показа законопроект, публикуван на сайта на Министерството на финансите, в който са описани правата на наследниците, както и какво се случва с лицата, които имат право на наследствена пенсия, при смърт на осигуреното лице.

„Идеята, че някой иска да отнеме правата на наследниците, не съществува в този законопроект. Не отпада унаследяването. Такива пулове, за каквито се говори, няма”, заяви Манолов.

Според него е разписана по-широко възможността за създаването на паричен масив в пенсионните фондове, който да може да реши съществуващото противоречие между факта, че пенсиите са едновременно унаследяеми и пожизнени. „Т.е. трябва да бъдат осигурени правата на всички наследници, но трябва да бъде осигурена пожизнена пенсия и на този, чиито средства по индивидуалната партида ще приключат, преди той да почине“.

На въпрос дали парите от втория стълб ще отиват в общ пул, Манолов отговори: „Не, разбира се“. И по стария закон, и по сегашния се предвижда в рамките на всяко пенсионно-осигурително дружество създаването на буфер, който ще поема пенсиите на тези, чиито партиди ще свършат, преди да са починали.” Ако парите не са свършили, те отиват при наследниците”, каза Манолов.

По думите му „някой качи цялата колегия на някаква шейна“.

Петър Ганев обаче твърди, че според предложението на МФ в момента, в който човек се пенсионира, парите отиват в технически пул. „Ако имаш достатъчно пари, които да гарантират едно ниво на пенсия, част от парите остават в личната партида. Това, което се наследява, е останалото в личната партида”, обясни Ганев. Точката за наследниците не е в техническия пул. Унаследява се, ако стане нещо в личната партида, не в техническия пул, каза той.

„Няма никакво събиране на пари на едно място”, заяви отново Манолов. И припомни, че и по сегашния закон пенсионните фондове са длъжни да осигурят резерв за своя сметка, който да покрие плащането на пенсии на хората, чиито партиди се изчерпат, преди да починат. И тъй като не са го направили досега, този законопроект ги задължава да го направят. „Дори пише, че тези пенсии се изплащат за сметка на пенсионния фонд”, настоя Манолов. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 5 rate down comment 0
khao
преди 8 години
хахахаха, и като се сещам че една от версиите на това филмче предвиждаше зомби апокалипсис ... и наш Танас вярва на художествена измислици :):):) което не е изненада де, все пак тоя вярва и в написаното в библията :):) ооо свещена простота
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 0
Jorkata
преди 8 години
Искрено се забавлявам с глупостите ти :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 0 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
фантазьор си ''гледаме към минералните ресурси по астероидите и другите планети'',и съм далеч от мисълта да смачквам стремежа на човека но трябва да се казва истината преди около 2год. гледах един филм по National Geographic ''7-те начина за унищожение на Земята'' според NASA и на теория е така за угасване на слънцето ,смяна на полюсите ,удар от астероид и т.н. после гледах друг филм пак по същият канал на NASA за енергията която ни е необходима за да летим из вселената тоест заключението беше ,че с познаните физични закони и сегашни знания това е невъзможно.Тоест учените просто доказаха,обясниха казаното от св.ап.Павел ''Бог ... назначи предопределени времена и граници на тяхното обитаване''/Деян.18:26/А относно първата част на стих 26 ''Бог произведе от една кръв целият род човешки...'' има филм за ДНК и в постинга съм дал линковете - http://atanasio.blog.bg/drugi/2015/05/18/bibliiata-i-naukite.1362356
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 12 rate down comment 1
Стефчо
преди 8 години
няма такова животно като втора пенсия - 5-те процента бяха взети от ДОО, за да се захранят пенсионните лешояди с 660 млн. гарантиран приход досега, нито пък е доброволна, щото никой не ни е питал за нея. щом така ще разиграват хората да връщат старото положение - 17,8 %.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 19 rate down comment 1
Императорът
преди 8 години
От кой е "уважаван и признат" тоя т.нар. "капацитет", бе - ***? по какво е капацитет - по отглеждане и продажба на череши ли?Тоя *** горанов не е НИКОЙ, че да казва на хората какво да правят със СВОИТЕ си пари - камо ли пък да има право да ги национализира !!! Петър Ганев: + 748 219.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 0
Pronto
преди 8 години
Абе, Насе вече гледаме към минералните ресурси по астероидите и другите планети, ти ми разправяш врели некипели. Не можеш да смачкаш стремежът на човека да се развива - от там идва икономическия растеж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
Казано кратко като оставим темата за разделението и производителността на труда кризата е системна защото икономическият растеж не може да е безкраен ,защото крайното търсене от държавата и гражданите неможе да е безкрайно в една затворена система като Земята - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441НО сегашното устройство на световната финансова система заради лихварството и т.н. доходност от акции,облигации се нуждае от безкраен растеж и тъй като това е невъзможно трябва нова ''система'' и системен подход - ресурсно базирана и планирана екологична икономика без лихви и инфлация казано кратко ,и Жак Фреско още 1974год. говори за това(след 4 минута) - https://***.youtube.com/watch?v=Ed5w8JRnwRQ&index=2&list=PLFD4E354EA4AEF9F2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 7
Атанасио
преди 8 години
Не мога да те упреквам защото просто толкова ти са възможностите в смисъл тъй като икономиката и финансите са сложна материя трябва да се прочете малко Марк Фебер го каза хубаво ''Демокрацията дава власт на централните банки да отчуждават собственост на честните хора, които имат спестявания. Ще бъде много интересен експеримент, когато въведат това'' - http://***.investor.bg/analizi/91/a/mark-faber-eksperimentyt-na-centralnite-bankeri-shte-svyrshi-zle-210394/?page=3Обяснил съм подробно всичко тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027За Анатол Калецки(завършил Оксфорд и Харвард)това, което катастрофира през 2008 г. не е една банка или финансова система, а една цялостна политическа философия и икономическа система, начин на живот и мислене за света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 1
Pronto
преди 8 години
"Но това дребни неща - аз говоря за системата като цяло в смисъл ако инфлацията е повече от доходността и т.н. в коментар 7 "Ей че простотии. Когато инфлацията е в повече, го видяхме 97г - 5-10 марки пенсия от държавата. А имотите в София, все така се търгуваха в долари и марки, и хич не паднаха. Очевидно е, че ако инфлацията е в повече, активите ще запазят много по-голяма част от стойността си, отколкото подаянията от НОИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 9
Атанасио
преди 8 години
''И припомни, че и по сегашния закон пенсионните фондове са длъжни да осигурят резерв за своя сметка, който да покрие плащането на пенсии на хората, чиито партиди се изчерпат, преди да починат. И тъй като не са го направили досега'' - трябва да бъдат съдени ,прокуратурата да се намеси защото законите трябва да се спазват а дали е криминално престъпление е отделна тема А колкото до втората пенсия е просто - дават се по-малко пари за да не свършат и като починат се наследява и ще има пари за погребение Но това дребни неща - аз говоря за системата като цяло в смисъл ако инфлацията е повече от доходността и т.н. в коментар 7 Любомир Христов, председател на Института на дипломираните финансови консултанти добре обясни за пенсион.фондове и Емил Хърсев - дал съм линкове в публикацията ми - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още