Спад от 80% на преките чуждестранни инвестиции за първите два месеца на годината означава петкраен спад, което обаче не е толкова драматично. Това коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България в предаването „Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria.
„В действителност ситуацията не е толкова драматична, тъй като става въпрос за два месеца от годината и за сравнение с миналата година, когато имахме една единична голяма инвестиция, неравномерно разположена – инвестицията в бургаската рафинерия”, каза Велев. По думите му ако се направи усредняване за месец ситуацията няма да изглежда така драматична, но пак резултатът ще е два пъти спад спрямо очакваното за годината и е повод за размисъл.
По повод изявлението на икономическия министър Божидар Лукарски от вчера, че държавата ще преосмисли стимулите за големите чужди инвеститори и ще се мисли за индивидуален пакет за инвеститорите, които получават сертификат клас А, Велев каза, че това е практика от години. Според АИКБ обаче по-правилният подход е цялостното подобряване на бизнес средата и условията за инвестиране, така че и малките инвеститори да намират основание да инвестират в България.
„Имаме политическа стабилност, имаме ниски данъци, но в същото време виждаме, че инвестициите са много далече от върховите постижения, които сме имали”, отбеляза Велев.
Това, което пречи на инвестициите у нас, е несигурността, смята Васил Велев. "Несигурността идва и от бежанските потоци, напрежението в региона, което се отразява на действията на предприемачите. Също така загубите на пазари заради разменените санкции между ЕС и Русия. Върху външните фактори трудно можем да влияем, но все пак имаме възможности в рамките на ЕС за заявяване на позиции в интерес на българското предприемачество", каза той.
Друга причина за несигурност за инвеститорите са честите промени в българското законодателство, допълни Велев.
Все по-остър става и проблемът с човешките ресурси, което също е пречка, смята той. Дуалното обучение тепърва прохожда и няма да бъде панацея, коментира още той, като уточни, че професионалното образование като цяло не отговаря на нуждите на бизнеса и на структурата на икономиката по места.
Още интервюта можете да видите в Bloomberg TV Bulgaria