Протестиращите лекари настояват за незабавни преговори за коригиране на нормативната рамка.
„Настояваме за незабавни преговори с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и с Министерството на здравеопазването за коригиране на нормативната рамка”, обърна се към протестиращите медици председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев, съобщи БТА.
Протестът е организиран от съсловната организация под наслов "Истинска реформа за истинска медицина". В протеста участват лекари от цялата страна - и от общински, и от частни болници.
Лекарите са се превърнали от лечители в администратори, непрекъснато са унижавани и обругавани, каза още Грозев. Той посочи, че от началото на тази година 142 лекари са напуснали България като основният им мотив е бил нормативната неосигуреност.
Протестът е организиран основно заради нормативния и административен хаос, каза още Грозев.
Протестиращите излязоха с плакати, на които пише, че не искат пари, а истинска медицина, "Бюрокрацията не лекува", "Не на финансовия идентификатор".
Повече от 2000 човека са се включили в протестния митинг, уточняват от БЛС. Протестиращите са били от всички нива на здравната система – общопрактикуващи, специалисти от извънболничната и болничната помощ, както и от частни болници.
От името на съсловната организация разпространиха и декларация* до премиера и до здравния министър, в която заявяват, че при промяна на модела на финансиране от бюджетно към фондово здравеопазване, вече 15 години работят в условия на хронично недофинансирана здравна система и непрекъснато променяща се нормативна база.
„Българският лекар се превърна в буфер между проблемите на системата и нуждите на пациентите! От лечител се превърна в администратор. Той е непризнат, обругаван и унижаван. А медицината е наука и лекарско изкуство! Трудно да лекуваш, страшно е да си пациент!”, пише в документа.
Лекарите призовават за диалог, за връщане на върховенството на закона, възстановяване на ефективното договорно начало, осигуряване на реално финансиране и гарантиран достъп до качествено здравеопазване.
В отговор министърът на здравеопазването Петър Москов коментира, че Министерството на здравеопазването и правителството имат ясна воля за промени в здравния сектор. "Аз съм отворен и винаги съм бил отворен за какъвто и да е било диалог", каза Москов, цитиран от БТА.
Москов допълни, че не приема обвиненията за липса на диагол. Той подчерта, че кабинетът му е винаги отворен за представителите на Лекарския съюз, ако имат конкретни предложения. Според министъра обаче промяната на здравната система, която той определи като "бездушна" и "касиерска", не бива да спира.
Според министъра това, че Лекарският съюз не е подписал рамковия договор не означава, че няма такъв.
Относно днешните протести на лекарите в София министърът на здравеопазването каза, че те имат право да изразят позицията си.
Петър Москов е на посещение в Шумен по повод обединението на многопрофилните болници в Шумен и Нови Пазар. Той благодари на местни власти в двата града, които са одобрили сливането на лечебните заведения, и обяви, че би било по-добре това обединение да обхване всичките болници в областта.
След Бургас, където направихме консорциум от седем болници, Шумен е второто място където се обединяват лечебни заведения, което е добро и за пациентите, и за стабилността на болниците в системата, заяви Москов.