Настояваме за адекватен здравен бюджет, който да отговаря на потребностите и за адекватното му неконюнктурно разпределение. Така заместник-председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Галинка Павлова обобщи мотивите на медиците за днешния национален лекарски протест.
В протеста с мото „Истинска реформа за истинска медицина“ ще се включат лекари от цялата страна от всички сфери на здравеопазването.
Трябва да се плаща за качество, а не за количество, каза д-р Галинка Павлова пред БНР. Тя обясни, че виждането на БЛС не съвпада в голяма степен с вижданията на екипа на министерството за промени в здравеопазването. „Настоявахме промените да влизат постепенно във времето. Искаме нещата да се случват в разумна времева рамка”, заяви тя.
„Много министри се смениха, но здравеопазването не става по-добро, защото е сгрешена концепцията”, каза Павлова.
Необходимо е да има надграждане - допълнителен пакет, който да включва допълнително здравно осигуряване, подчерта още Галинка Павлова. Не упоритост, а инат характеризира поведението на министъра на здравеопазването според д-р Павлова.
„Такова чудо не се е случвало много отдавна”, коментира по повод протестите срещу здравната реформа бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски пред bTV. „Ако питате който и да е лекар в България каква реформа се прави в момента, бъдете сигурни, че 99,9% няма да знаят за какъв вид реформа става въпрос”, посочи той.
Според него системата с пръстови отпечатъци показва недоверие в лекаря, защото „не може да се извежда корупцията като проблем, когато у нас има недофинансирани здравни заведения”. Той отбеляза, че МЗ е избрало страната на Здравната каса, а не на лекарското съсловие.
„Дава се някаква идея, пуска се в пространството и тогава се обсъжда. Умният човек преговаря и когато има съглашателство се излиза и се заявява. Тук е обратното”, посочи Гайдарски.
Пред bTV председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев подчерта, че той и колегите му държат на върховенството на закона и поради това настояват да не се стига до ситуацията на практика да се разработва нов Национален рамков договор, а да остане в сила миналогодишният.
Представител на частните болници заяви, че новият Национален рамков договор им е наложен административно и би довел до юридически хаос и беззаконие.
Проф. Иван Чалъков от ИСУЛ настоя за диалог между държава и лекари „буква по буква, запетайка по запетайка”, а не да получават всеки ден текстове тип „Параграф 22”.
Представител на столичните семейни лекари изреди част от конкретните им искания, сред които е увеличение на заплащането на диспансерните и профилактичните прегледи с по 2 лева и ясно разписана отговорност за здравето на пациентите само между 8:00 и 20:00 часа.