fallback

Производители на плодове работят за скъсяване на веригите фермер-търговец

Земеделци измислили нова схема за източване на субсидии с проекти за тикви, заяви Мариана Милтенова

11:01 | 04.04.16 г.

Българските производители на плодове работят за скъсяване на веригите производител-търговец, заяви в интервю за БТА Мариана Милтенова, говорител на Националния съюз на градинарите в България.

Според организацията "късата верига", при която се елиминират множеството посредници между производители и потребители, трябва да стане основна.

Колегите се подготвят за сезона на пресните плодове и зеленчуци и силно се надяваме, че той ще бъде по-добър. Трайните насаждения са в процес на резитби, пръскания и търсене на пазари, казва тя.

Фермерите разчитат и на електронната платформа "Градинария" за продажба и покупка на едро на свежи плодове и зеленчуци. До момента сайтът има около 600 потребители. Те са най-много от България, но има и от цял свят - САЩ, Германия, Унгария, Румъния, Гърция и вече доста от Китай. Реализирани са сделки за около 300 000 кг продукция - ябълки, патладжани, пипер.

След загубите от руското ембарго трудно може да се говори за компенсация, тъй като там сме изнасяли големи количества праскови и 70 – 80% от черешите, отчита Милтенова. 

Според нея заявената от МЗХ подкрепа за сектора за първа година се усеща. За 2015 г. подпомагането е обвързано с производството и е малко под 200 лв./дка при плодовете и около 230 лв./дка за зеленчуците.

Тя казва обаче, че при подпомагането на сектор "зеленчуци" има известни недомислици и е създадена възможност да се източват програмите.

Например в групата на зеленчуците са заложени тикви. Те масово се засаждат, след което не се прибират, алармира Мариана Милтенова. При разход за отглеждането им от около 100 лв., фермерите получават 230 лв. и няма смисъл да работят.

Така се получава изкривяване и по Мярка 4.2 за инвестиции в преработката на селскостопански продукти от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).

Стигнало се до положението производители на фуражи да кандидатстват по мярката с проекти за тавана - до 5 млн. лв., за фураж от тикви. Другият парадокс е да се правят вина от сливи и от ябълки, отново с проекти за по 5 млн. лева. Това са изкуствено създадени условия, казва експертът.

Тя смята, че що се отнася до използваните препарати, контролът е сериозен, особено за биологичните производства. „При всички случаи продукцията се контролира. Специално нашите производители се съобразяват и нямаме информация за влагане на вредни вещества“, заяви тя. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:54 | 19.08.22 г.
fallback