Успешната борба с тероризма в ЕС минава през общи европейски инструменти, които трябва да създадем, за интеграция на маргинализираните групи, за образование, обучение.
Само по този начин можем да преборим и идеологическите основи на тероризма, коментира президентът Росен Плевнелиев след срещата с хърватския си колега Колинда Грабар Китарович.
България и Хърватия са част от световната антитерористична коалиция и като такива държави ние обменяме много интензивно информация по линия на специалните служби, допълни още той, цитиран от БТА.
По време на специален брифинг след разговора си двамата държавни глави коментираха мерките, които трябва да предприемат страните от Евросъюза, за да защитят сигурността си предвид терористичните заплахи, както и как ще се отрази това върху другия актуален проблем в Европа - бежанския поток.
Тероризмът не познава граници, решението е само общо, отбеляза президентът Плевнелиев. Той посочи, че България е достоен член на антитерористичната коалиция и участва с активни действия в рамките й, а това правят и от Хърватия.
"Даваме си много добре сметка, че това явление няма да бъде приключено и битката няма да бъде спечелена скоро. Даваме си сметка, че световната антитерористична коалиция ще води своята битка срещу терористите", каза още българският държавен глава.
Той обаче допълни, че трябва да бъде водена битка и за сърцата и умовете на младите, на маргинализираните, на изключените, на рисковите групи, за да можем да се преборим с идеологията на тероризма, която се базира на това, че когато нямаш перспектива, когато не виждаш смисъла в твоя живот, много лесно се радикализираш.
Степента на риск днес в ЕС като цяло е най-висока от края на Втората световна война. Никой не е застрахован, посочи Плевнелиев, като припомни терористичните атаки на различни места в Европа.