Системата за пръстовия идентификатор ще бъде въведена първо в болниците, като това ще стане след първото полугодие на 2016 г., а не от 1 април, както беше предвидено първоначално. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
От там посочват, че отсрочката е във връзка с опасенията на общопрактикуващите лекари, че електронният идентификатор ще затрудни работа им и ще удължи времето, необходимо да регистрират пациентите.
Именно въвеждането на системата за пръстовия идентификатор стана една от причините Българският лекарски съюз да не подпише Националния рамков договор за тази година.
Идеята на здравния министър беше от началото на април пръстовият отпечатък да бъде въведен в болниците и аптеките. Министърът бе категоричен, че идентификаторът ще бъде въведен със сигурност за аптеките и болниците, а после поетапно системата за въвеждане ще продължи и за други изпълнители на медицинска помощ.
Пръстовият идентификатор ще бъде механизъм за контрол на разходите и няма да дава достъп до личната информация на пациента, обясни заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков. Това е код с цифри, който позволява пациентът да даде разрешение Здравната каса да заплати за лечение или за лекарства, обясни той.
Министерството на здравеопазването очаква 10% икономии от въвеждането на системата на пръстовия идентификатор, коментира пред Bloomberg TV Bulgaria зам.-министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски. Идентификаторът няма да има възпиращ характер, нито по някакъв начин ще разкрива идентичността на пациента. Данните не могат да бъдат складирани, снемани и откраднати. Това е начин идентичността да се свърже с ЕГН-то на пациента, обясни той.
Националната здравноосигулителна каса (НЗОК) подкрепи въвеждането на пръстов идентификатор за постъпване в болница.
Фармацевтите нямат идея какво трябва да се случи с въвеждането на пръстовите отпечатъци в аптеките и защо българският данъкоплатец трябва да купи хиляди четци, които аптеките трябва да поддържат. Търговците на дребно с лекарства са объркани от предстоящото въвеждане на системата за пръстов идентификатор в аптеките и очакват хаос в системата.
„Консорциум СТЕМО - Гама Консулт“ спечели обществената поръчка за създаване на софтуера за пръстов идентификатор. Компанията бе класирана на първо място, въпреки че предложи по-скъпа оферта. Оказа се, че техническите спецификации, които е предложила, са по-важни за касата.