Правителството не е направило изчисления какви биха били загубите за държавата, ако "Булгартабак" намали производството си, съобщи пред журналисти икономическият министър Божидар Лукарски. От дружеството предупредиха, че от 1 април ще съкратят 400 служители и ще ограничат производството си заради загуба на пазари в Близкия изток.
Срещу тези планове обаче вече започнаха протести на тютюнопроизводители. По-късно днес ще има среща между протестиращите и ръководството на тютюневия холдинг, на която ще бъдат обсъдени всякакви проблеми, анонсира още Лукарски, цитиран от Dnes.bg.
"Надявам се да не се стигне до затваряне на производствени мощности на фабрики", каза той и допълни, че се търси изход за ситуацията в "Булгартабак".
От самия холдинг заявиха, че също търсят нови възможности и пазари, на които да реализират продукцията си. Дружеството категорично отхвъря съмненията на синдикалните организации, че при съкращаване на служители може да не бъдат спазени всички изисквания на трудовото законодателство.
В изпратена до медиите декларация от "Булгартабак" посочиха, че средният размер на обезщетението на освободените служители е 15 хил. лева, което "многократно надхвърлят изплащаните при подобни случаи в страната".
Междувременно стана ясно, че Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол може да наложи глоба до 100 млн. евро на тютюневия холдинг при цялостно спиране на дейността на софийския завод. Това ще бъде неизпълнение на приватизационния договор, но санкцията може да бъде наложена едва след 12 месеца, посочи пред БНР директорът на Агенцията Емил Караниколов.
Той уточни, че в момента в "София БТ" работи отдел "Логистика", което означава, че няма нарушение на приватизационния договор. Ако на 1 април дейността на предприятието обаче бъде изцяло прекратена, ще започне да тече 12-месечен срок, в който предприятието да възстанови своята нормална работа.
Караниколов уточни, че според договора за раздържавяване на "Булгартабак" има възможност за срока от 10 години, през които дружеството е длъжно да запази дейността си, за прекратяване на дейността по различни причини - ремонти, аварии и други, за най-много общо 12 месеца.
Едва след това от Агенцията за приватизация може да наложи глоба за неизпълнение на записаното в договора за приватизация на тютюневия холдинг.
Караниколов уточни, че в приватизационния договор като купувач на "Булгартабак" е записано подразделение на руската банка ВТБ.
Икономическият министър Божидар Лукарски пък коментира, че в министерството няма информация кой е мажоритарният собственик на дружеството.
* Допълнено с позицията на "Булгартабак"
Свързани компании: