fallback

Експерти: Европейските служби не могат да ни предпазят от терора

Службите у нас от години са недофинансирани и в резултат не могат да изградят своя мрежа от информатори

11:01 | 23.03.16 г. 10

Израел, Русия и САЩ са държавите, които работят ефективно срещу тероризма и разполагат с изпреварваща информация за действията на групировките. На техния фон европейските служби нямат абсолютно никакво агентурно присъствие. Това заяви в „Тази сутрин” по bTV бившият съветник на премиера по външнополитическите въпроси Боян Чуков.

„Това, което виждаме с БТР-ите по улиците, е едно шоу за успокояване на общественото мнение – в Израел, САЩ и Русия това не се прави”, посочи той.

Разликата между случилото се Париж и Брюксел е огромна, уточни той. По думите му в Париж нивото на организация е било на ниско ниво, а сега в Брюксел имаме атака върху център – транспортен и критичен за цялата страна. Тоест започва да градира, посочи Чуков.

Той обърна внимание, че терористите и в Париж, и в Белгия са хора, които са расли в Европа. „Те са рожби на демокрацията, каквато имаме днес в Европа. Още не са се включили тези 2000 джихадисти, които са дошли в Европа да водят терористична война”, предупреди Боян Чуков. 

Експертът отхвърли тезата, че атентатът в Брюксел е в отговор на залавянето на Абдеслам. По думите му и френски експерти са заявили, че не става дума за отмъщение. „Белгия се оказва, че е заден двор на Франция, където се подготвят терористите и извършват атентати във Франция”, каза Чуков.

Чуков изрази мнение, че Европа е тръгнала по пътя на разграждане на националните държави, което върви ръка за ръка с разграждането на силовия сектор и сега пред Стария континент има 3 алтернативи: да стане сунтитски или османски халифат; фашизмът в лицето на появяващите се паравоенни формирования да се завърне или да се тръгне към реална борба с екстремизма”.

„Координация в Европа не може да има, не може едно много мощно разузнаване да сътрудничи с едно дребно разузнаване, което не може да си позволи да плаща заплати”, подчерта той. Киров също посочи, че службите у нас от 25 години са хронично недофинансирани и в резултат не могат да изградят своя мрежа от информатори.

В същото време, той беше категоричен, че България е не само потенциална, но и реална цел на терористите.

Според бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров, атаките, дошли след ареста на заподозрения за атентатите в Париж Салах Абдеслам, са дело на друга терористична клетка и представляват „сериозна демонстрация на сила”.

Пред bTV той подчерта, че вчерашните атентати са „терористична операция” със сериозна логистика. „Отговорността в голяма степен трябва да се търси от специалните служби на Белгия, но и на Франция”, подчерта той. По думите му именно от тях се очаква да разполагат с изпреварваща информация за действията и замисъла на джихадистите, но за целта е нужна добра агентурна мрежа, каквато явно няма в изключително затворените мюсюлмански общности.

Според Киров проблемът е дълбок – става дума за лица второ поколение, които произхождат от средите на емигриралите преди време, така че стои въпросът на интеграцията. Очевидно е, че не са интегрирани и социално изключени, не виждат перспектива  - нещо, което Европа не се е справила. По думите му това е „пренасяне на бойни действия от Близкия изток на територията на Европа” и тепърва ще има развитие.

Експертът по сигурност Тихомир Стойчев също говори за сигурността в Европа и провала на европейските политики в ефира на Bulgaria ON AIR.

Европейският съюз трябва да се еманципира, да не се подкрепят тези двойни стандарти при намесата в близкоизточните конфликти, да се откажем от илюзията, че е възможна пълна интеграция на тези хора, които са пожелали да живеят в по-добре устроен свят, каза експертът по сигурността. Той посочи случаят "Брайвик" като доказателство, че интеграцията на малцинствата в Европа не върви. "Тези удари във Франция и Белгия показват, че "Ислямска държава" се е целила главно към сърцето на Европа. Дали техният лелеян, мечтан ислямски халифат ще се случи, не знам, но аз на една международна конференция поставих въпроса, че най-вероятно ще постигнем халифат от федеративен тип. В множество държави, множество клетки, региони, които ще бъдат обособени като анклави на радикалните ислямисти", заяви Стойчев.

"Говорим за един от години международен терористичен интернационал - мести се от една гореща точка към друга, трупа боен опит и озлобление", каза той. "Неуспехът на интеграцията на емигрантите от тези региони показа и друго - вече няколко поколения, хора, които са се раждали, образовали, бихме смятали, че ще се интегрират успешно в този наш свят, изведнъж се оказва много по-примамливо да влязат в редиците на ИД или други радикални организации", каза експертът. На въпрос как трябваше да действа Агенцията за граничен контрол на ЕС "Фронтекс" след 13 ноември, Стойчев заяви, че това е провал не само на европейските служби за сигурност, но и на европейските политики. "Изводът според мен е, че позовавайки се на нашите национални суверенитети в рамките на ЕС, трябва политическият и управленски елит да поеме тази отговорност и да се държат като суверен", категоричен е Стойчев. "Народът ги е изпратил там, за да ни управляват и пазят надеждно. Светата троица, която беше записана и в стратегията за национална сигурност от 2011 г. - индивид, общество, държава - да бъдат гарантирани и отговорност на първо място на изпълнителната власт", допълни експертът. На въпрос защо редиците на ИД растат, Стойчев каза, че това е идеология и не може лесно да се спре. "ИД да не забравяме, че е продължение на Ал Кайда. Не ни чака много светло бъдеще", заключи Тихомир Стойчев. По всяка вероятност атентаторите в Брюксел са имали вътрешна помощ, коментира в "Денят ON AIR" Йордан Божилов. По думите му случаят показва ясен пробив в сигурността на европейските сили и то в такива ключови места като летищата. "Виждаме един определен почерк, търси се ефектът, търсят се жертви. Терирстичните актове целят именно това - максимален брой жертви, като опит да се повлияе на правителствата", анализира Божилов. Той обърна внимание, че най-критичните места за сигурността на гражданите остават метростанциите, големите молове и стадиони, както и заводи, опериращи с опасни средства. И въпреки че последните атаки като провал на европейските служби за сигурност, Божилов подчерта, че следващата стъпка е да се наблегне на анализа на причините за случилото се. От една страна, това са пропуските в сигурността, а от друга, проблемът с интеграцията на мюсюлманските общности в Европа. "Борбата с тероризма минава през сътрудничество на хора, но ние трябва да убедим хората, които подкрепят крайна форма на радикализъм, че това не е начинът да се противопоставиш и да решиш някакъв свой проблем, бил той политически, социален, икономически или религиозен", коментира Божилов. Той цитира доклад на разузнавателните служби на Великобритания, който гласи, че към днешна дата не съществува единен профил на съвременния терорист: "Той може да има семейство, да е добре образован... трябва да се изяснят кои са подбудите и социалните явления, които мотивират тези хора".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:16 | 12.09.22 г.
fallback