Още при приватизацията на „Булгартабак“ през 2011 година не са били решени няколко проблема в интерес на работещите в дружеството, в тютюневия сектор като цяло и на държавата. Това каза в ефира на БНР членът на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Руси Статков.
Неговият коментар беше във връзка с новината, че от 1 април тютюневият холдинг ще спре износа си на продукция за Близкия изток. „Има обвинения за контрабанда [...] Доколкото знам, претенциите са на Турция“, допълни той.
Информацията на Агенцията за приватизация все пак сочи, че дружеството е стабилно и няма да има проблем за работещите, макар и вече да има информация, че се освобождават служители. Това е допустимо, защото вече е изтекъл срокът за запазване на определен брой работни места и нужни инвестиции в дружеството.
По силата на договора за приватизация от 2011 година собственикът има задължението да запази основната дейност на дружеството и седалището му до 2022 година.
След приватизацията „Булгартабак“ бързо е набрало темп, особено на външните пазари, защото акциите му са били подценени, смята още Статков. Той допълни, че е имало добри предпоставки за запазване на работните места.
Той допълни, че след месец дружеството ще внесе своя отчет на дейността и ще може да бъде проверено спазени ли са изискванията в договора за приватизация.
Членът на НС на Агенцията беше категоричен, че заради непоследователните действия на консултанта по продажбата на „Булгартабак“ - „Сити Груп“, броят на купувачите обаче е бил много ограничен. Според Статков не е имало нужда от назначаване на консултант по сделката, защото тя е била подготвена от предходното правителство.
Свързани компании: