Според американския професор Стив Ханке, известен като баща на валутния борд у нас, властите са поискали стрес тестове на банките според еврорегламентите, за да прехвърлят отговорност.
„Българските власти по принцип не поемат отговорност. Обичат да прехвърлят отговорността – в случая – на Европейския банков надзор, вместо да регулират банките на национално ниво, нещо което смятам че трябваше да направят“, казва проф. Ханке, цитиран от bTV.
Според проф. Стив Ханке банките у нас днес са по-стабилни, отколкото при колапса на КТБ.
Ползата от настоящите тестове ще е само една – веднъж вече приключили, ще знаем резултатите и спокойствието ще се върне в системата.
Несигурността, по думите на проф. Ханке, идва от това, че отговорността в България се прехвърля.
„Ето, КТБ се срина и тогава изведнъж властите казват: „Не сме достатъчно компетентни, не може да регулираме банките ние, ще минем към Европейските банкови регулации“. Това изнервя хората и те си казват: „О, БНБ не знаеше какво прави или вероятно е корумпирана и сега прехвърлят топката към регулаторния режим на ЕС“, посочва той.
Според Ханке българските вложители могат да са спокойни за състоянието на банковата система. Дори дадена банка да не мине теста, ще бъде заставена да покрие стандартите за определен период от време.
БНБ започна тестването на банките в България, а „диагнозата“ ще е ясна през есента.
Властите избраха прегледът да се направи според Европейския банков надзор и той започна с оценка на активите, т.е. какво притежават като апартаменти и имоти и за колко време могат да бъдат продадени при спешна нужда от пари в брой. Ще се проверява и на какво теглене на влогове може да издържат банките.