Стойността на запорираното имущество на банкера Цветан Василев значително надвишава 1,4 млрд. лв. Това каза в предаването “Неделя 150“ по БНР председателят на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев и отрече Комисията да е завишавала пазарни оценки.
„2, 2 милиарда е искът на Комисията за отнемане. Това са искът на парите, които ние виждаме, че са с незаконен произход, и които Комисията претендира да отнеме. Реално сме обезпечили имущество на стойност милиард и 410 милиона лева. Това са акции, дялови участия, недвижими имоти. Тези запори вероятно са на много по-голяма стойност от тези милиард и 410 милиона лева”, каза Георгиев.
Той обясни, че за акциите и дяловите участия, които са запорирани, не саправени от КОНПИ пазарни оценки.
„Бяхме обвинени, че сме завишавали пазарни оценки. Това е цена по номинал, т.е. това е една първоначална минимална цена, която е определена за акцията във връзка с капитала, който има едно дружество. Тоест ние сме взели обективни критерии, за да оценим тези дялови участия”, разясни той.
Според Георгиев Комисията работи много успешно и постига много добри резултати. Все по-често съдът се произнася в полза на държавата след искове на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, добави още той.
„Вероятно ние сме единственият орган в тази държава, който в три последователни доклада на Европейската комисия, има само добри думи за нас, защото ние отчитаме какво е свършено. Увеличи се с ½ броят на уважените искове на Комисията, което означава, че ние печелим все повече и повече дела, просто по някои от тези дела не могат да се намерят активите”.
Капацитетът на Комисията ще трябва да бъде увеличен, заяви още Пламен Георгиев.
Предвижда се въвеждане на образователни програми и в университети и отделно в Националния институт по правосъдието. „Идеята е тук да се направи една такава цялостна активност. Защото реално в момента това, което ние работим не се учи никъде, и когато постъпят нови колеги, се разчита на другите да ги въведат. А сега идеята е да се направи една банка с кадри, които ще бъдат подготвени и ще можем да ги вземем веднага в Комисията, подготвени, а не тепърва да ги обучаваме, каза още Георгиев.
Според него новия закон за антикорупцията показва категорична политическа воля.
„Чувал съм, че се коментира, че не всички са прекалено щастливи, че комисията работи по този начин, по който работи в момента. Не би трябвало да е така. Това, обаче което се прави с този нов закон за антикорупцията, показва категорична воля. И сега ще е тестът да видим дали тези промени, които се предлагат, наистина ще бъдат одобрени или не”, коментира председателят на КОНПИ.