Несериозно е да се твърди, че няма пари в държавата и за това са спрени редица търгове, каза вицепремиерът Томислав Дончев и напомни, че има преизпълнение на приходите в бюджета.
Нито една от спрените обществени поръчки не е ненужна, отбеляза Дончев пред БН и уточни, че причините за спирането са други – за всяка от тях има и техническо и формално основание за спиране, посочи той. При търга за личните документи причината е съвсем друга – там се разчита не да се търси външен изпълнител, а да се мобилизира вътрешен ресурс, а именно печатницата на БНБ.
„Проблемът е друг – ако по отношение на всяка една от процедурите витаят каквито и да е било съмнения с различна степен на обоснованост, може би не е работа на администрацията да реагира, но пък е работа на политическото ръководство да даде адекватна реакция на подобни възникнали съмнения”, каза Дончев.
Дончев не знае досега какъв е броят на спрените търгове. Той коментира, че това не е нито първият, нито уникален случай на спиране на обществени поръчки, такива са спирани и преди.
„В тази конкретна ситуация спирането се обагри много политически и се натовари емоционално”, посочи вицепремиерът. И допълни, че процедурата по спиране на търг е процедура от закона и се прави, когато възложителят има конкретна причина за това.
Дончев призна, че подобна практика, при която премиерът лично нарежда спирането на обществени поръчки, е необичайна. По думите му това е рисков подход, тъй като натоварва политическото ръководство със свръхочаквания. Затова и спирането на търговете мина на ”ръчно управление”, като се превърна в рутинен ангажимент на отделните администрации. Когато има нещо нередно, има съмнения, да реагират, коментира Дончев.
В една нормална ситуация спирането на търговете би било редно да е ангажимент на самите администрации, а не на премиера, каза още той. И посочи, че следенето на търговете следва да премине към Агенцията за обществени поръчки, която да контролира търговете още в началото им.
„Имаме много институции, които контролират, когато някой е сключил договор, някой е похарчил парите, дали процедурата е проведена правилно, дали дадените пари ще доведат до най-добър резултат, но АОП има ангажимент да контролира процедурата на много ранна фаза – когато поръчката е обявена и преди да се сключи договорът. Фокусът на усилията ни е да открием грешките не когато са се случили, а преди, защото тогава няма щета и дисциплиниращият ефект е по-силен”, коментира Томислав Дончев.
Относно възможни предсрочни избори Томислав Дончев каза, че „ако някой има чисто политически интерес от едни предсрочни избори, надявайки се да подобри резултата си, това е ГЕРБ”.
„В същото време на нас се пада ролята да сме търпеливи и да крепим ситуацията такава каквато е. Предсрочните избори не са изгодни за страната особено сега", заяви Дончев.
Според вицепремиера щетите от бежанската криза са по-скоро политически и свързани със сигурността.