fallback

Кунева: Законът за антикорупцията получи еднозначна подкрепа от ЕК

Решението България и Румъния да останат извън Шенген е напълно грешно, смята вицепремиерът

12:06 | 07.03.16 г. 2

Със своя доклад за съдебната система и борбата с корупцията Европейската комисия е дала еднозначна подкрепа на усилията за създаване на антикорупционния закон. Този коментар направи вицепремиерът Меглена Кунева в ефира на БНТ. За нея Брюксел е дал „публичен печат за качество“ на готвените промени в законодателството, които обаче не получиха подкрепа в Народното събрание през есента.

Затова и след малка преработка, шест месеца по-късно, каквито са законовите изисквания, екипът на Кунева отново представи текстовете за борба с корупцията за обществено обсъждане.

Вицепремиерът смята, че този път предложението й ще бъде прието, защото сигналът от ЕК е, че текстовете са събрали „всичко добро от европейската практика“, а от друга страна търпението в българското общество се е изчерпало.

Кунева поясни, че този закон показва решителността да се справи с проблема, но отказа да коментира дали Реформаторският блок ще напусне управляващата коалиция, ако текстовете не бъдат одобрени в пленарната зала за втори път.

Предложението предвижда да бъдат обединени четири съществуващи в момента органа в едно Бюро за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Кунева обясни, че това сливане няма да бъде механично, а философията на предлаганата нова институция е да има един председател и четирима негови заместници. Всеки един от тях ще отговаря за различен ресор и ще бъде ясно кой носи отговорността.

Новото Бюро ще прави анализ на корупционните практики, ще проверява конфликта на интереси, на имуществото и ще отнема незаконно придобитото имущество, обясни още Кунева.

Новата институция ще бъде независима – ще се избира от Народното събрание, „за да няма сянка на съмнение, че изпълнителната власт иска да влияе“.

За Бюрото няма да има банкова, застрахователна и данъчна тайна, включително ще има достъп и до кредитния регистър. Така, ако някой от проверяваните има разлика между доходите, включително и кредитите, и разходите с повече от 20 хил. лева, срещу него ще започва задълбочена проверка за корупция.

Няма страна, която да се справи сама с наплива на бежанците, коментира още вицепремиерът. Тя обясни, че страната ни ще има ясна позиция по време на срещата на лидерите на ЕС и Турция по-късно днес.

Кунева смята, че ще има ревизия на Дъблинското споразумение, а у нас са направени законодателни промени, свързани със защитата на сигурността. Тя допълни, че и България, и ЕС никога не са поставяни пред такава заплаха за сигурността. На този фон решението на европейските политици да оставят България и Румъния извън Шенген е „напълно грешно“, смята още вицепремиерът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:42 | 07.09.22 г.
fallback