България също може да получи финансова помощ от Европейския съюз (ЕС), ако се стигне до хуманитарна криза заради мигрантския наплив. Това обяви еврокомисарят по бюджета и заместник-председател на Европейската комисия (ЕК) Кристалина Георгиева в интервю пред БНР. Тя изрази надежда, че няма да се стигне до подобна ситуация с нашата страна.
През седмицата Брюксел обеща спешна финансова помощ на Гърция в случай, че изпадне в хуманитарна криза и не успее да подслони хилядите мигранти, блокирани на нейна територия.
За първи път ЕС предприема нов подход на скоростно финансиране на свои държави членки по подобие на фондовете за хуманитарна помощ за бедстващи страни от Третия свят. Така Брюксел ще може директно да плаща на хуманитарните агенции на ООН и Червения кръст без да се налага Атина да чака с месеци одобрението на еврофондовете от бюджета на общността.
Общата сума, която се предлага по този нов хуманитарен механизъм от ЕК е 700 млн. евро в рамките на 3 години, като за 2016 г. ще се похарчат 300 млн. евро.
Кристалина Георгиева обясни, че с новия план ще може да се реагира много по-бързо при нужда.
„Всяка страна, която има нужда от спешно финансиране, може да получи пари от този нов инструмент. Аз много се надявам, че на България няма да й се наложи. Ако й се наложи – да, разбира се, тя може да има достъп до това финансиране“, добави Георгиева.
С новия инструмент ние можем веднага, в рамките на 24 часа, така, както помагаме при хуманитарни кризи, извън ЕС, да помагаме при хуманитарни кризи в ЕС, разясни тя, описвайки проблема с бежанците като „голям шок за Европа“
Пари от кохезионния фонд на ЕС, каквито получава и България, няма да бъдат пренасочвани за решаването на хуманитарни кризи, посочи още Кристалина Георгиева.