fallback

Парламентът смекчи ограниченията за офшорките

Депутатите приеха на първо четене промени в закона за офшорките

13:43 | 02.03.16 г. 2

Офшорни фирми ще могат да притежават до 10% от капитала на банки, медии, застрахователни, пенсионни дружества и други. Фирми, в които офшорки притежават до 10% от капитала, ще бъдат допускани в търгове за обществени поръчки. Това става възможно с приетите от парламента на първо четене промени в Закона за икономическите и финансовите отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим.

Измененията целят усъвършенстване на законовите разпоредби и привеждането им в съответствие със законодателството на Европейския съюз, съобщава БТА. 

В момента има пълна забрана за участие в банки или в търгове за фирмите, в които акции се притежават от дружество, регистрирано в зона със специален данъчен режим. С промените от края на 2013 г. бе забранено участие на офшорни компании в банки, медии, застрахователни и пенсионни дружества, публични компании, футболни отбори, социологически агенции и други. Офшорките нямаха право и на участие в обществени поръчки и концесии.

Въвеждат се прагове, под които няма да се прилагат забраните в закона за участие на офшорки в обществени поръчки, в приватизационни сделки, в публично-частно партньорство, получаване на концесия, както и на лиценз за извършване на редица дейности. За дружества, дяловото участие в които не е предмет на специална регулация, законопроектът въвежда праг от 10 на сто.

С приетите поправки се предвиждат и изменения по отношение на дружествата в обхвата на закона. В мотивите към промените се посочва, че обхватът на действащия закон засяга изключително голям брой лица, дори в случаите, когато дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, няма никакво отношение към дейността на българско дружество.

Подобно е и становището на Европейската комисия. В тази връзка се предвижда понятието "свързани лица" да бъде заменено с понятието "контролирани от тях лица".

Въвежда се и определение за "действителен собственик", което е в съответствие с европейската директива за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма.

Регламентира се изискването за осигуряване на възможност за установяване на действителните собственици в изпълнение на директивата, като се предлага в Търговския регистър да се вписват обстоятелства и данни за дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, които пряко или косвено осъществяват или ще осъществяват дейност, за която се отнасят забраните в закона. В регистъра няма да се вписват идентифициращи данни за действителните собственици на публични дружества, тъй като за тях се прилагат разпоредбите на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:46 | 14.09.22 г.
fallback