fallback

Плевнелиев: Трябва ни план "България 2030"

България има нов „златен шанс“ да синхронизира целите си за развитие и с Целите за устойчиво развитие на ООН, коментира президентът

15:43 | 01.03.16 г. 5

Трябва ни план "България 2030" - легитимен и приет от всички, национална програма за дългосрочно развитие до 2030 г. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, които откри днес дискусията „Бизнесът – сила за добро“, посветена на изпълнението на Глобалните цели за устойчиво развитие на ООН.

Държавният глава подчерта, че това, от което се нуждае България, е именно дългосрочен план за развитие, който да стъпи върху Целите за устойчиво развитие на ООН до 2030 г., съобщават от пресслужбата на президента.

„Трябва да стъпим на "Европа 2030" и на нашия идеал, на нашата посока, зададена отдавна, на нашата цел, която имаме за социално отговорна икономика и работеща демокрация. Трябва да изработим своя план как да стигнем дотам”, посочи държавният глава.

Росен Плевнелиев беше категоричен, че българското общество не се нуждае от написването на поредните нови стратегии и даване на обещания за реформи и призова за конкретни резултати по отношение на многократно дадените заявки за подобряване на работата на съдебната система.

„Изградихме екип за стратегическо планиране, който работи в тясно сътрудничество с тогавашния председател на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, а целите, които си поставихме, бяха синхронизирани с тези на ЕС и на другите демократични държави“, заяви Росен Плевнелиев. По думите на президента днес България има нов „златен шанс“ да синхронизира целите си за развитие и с Целите за устойчиво развитие на ООН до 2030 г.

Президентът припомни също така, че освен приетите Цели за устойчиво развитие на ООН, през 2015 г. в Париж беше постигнато и съгласие за глобално, правно обвързващо споразумение, което да обединява усилията на отделните държави за борба с измененията в климата.

Росен Плевнелиев призова институциите и бизнеса за общи действия за увеличаване на инвестициите и отделяните средства за образованието на младите българи. „Какъв по-голям смисъл може да има от това да намалим неравенствата във всяка една от държавите на планетата, между богати и бедни, между образовани и необразовани. Какъв по-голям смисъл може да има от това да подобрим инфраструктурата, да заздравим институциите и да подкрепим върховенството на закона“, обърна се президентът към участниците във форума.

Държавният глава призова във всяко свое действие българският бизнес да бъде в синхрон с разбирането за корпоративна социална отговорност и за устойчиво развитие на планетата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:19 | 13.09.22 г.
fallback