За продажба на некачествено гориво са запечатани бензиностанции в Харманли, София, Бургас, Варна и Плевен. Близо 29 000 литра гориво са спрени от разпространение.
Под ръководството на Междуведомствения координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари в ГДБОП се извършват проверки на обекти, търгуващи с гориво, съобщава пресцентърът на МВР.
Констатирани са устройства, за които се предполага, че се използват за манипулиране на данните, подавани към НАП, посочва се в съобщението.
Съвместните действия се осъществяват под надзора на прокуратурата.
Специализираната операция се осъществява от 26 февруари в столицата и в още 15 областни града. Предварително са избрани фирми и търговски обекти, осъществяващи разпространение и търговия с течни горива. На базата на анализа са определени за проверка 50 бензиностанции и газстанции.
Най-често констатираните нарушения са разлика в касовата наличност, неработещ нивомер и електронна система фискална памет (ЕСФП), за която се предполага, че се използва за манипулиране на данните, подавани към НАП.
Предприети са действия по изтегляне на некачественото гориво от търговската мрежа - досега са спрени от разпространение 17 000 литра, от които 8300 л гориво за дизелови двигатели и 8700 л автомобилен бензин.
Други два обекта са затворени поради липса на декларация за съответствие и проследимост. Спрени от разпространение поради установени документални нарушения са 11 700 литра гориво за дизелови двигатели.
Сред негативните констатации в хода на проверките е използването на нивомерни измервателни системи (НИС) без валидни контролни знаци от метрологичен контрол - установени са 13 такива случая, както и четири случая, при които НИС мери във вреда на клиента.
Издадени са предписания за спиране от употреба на колонките и извършване на проверка на системите.