Георги Лозанов подава оставка като член и председател на Съвета за електронни медии (СЕМ), посочва се в съобщение на сайта на медийния регулатор.
От него става ясно, че причината за решението на Лозанов е искането за телевизионна регистрация от страна на “Пик Броудкастинг” АД. Лозанов обяснява, че няма законови основания такава регистрация да бъде отказана, но същевременно не иска като член и председател на СЕМ „да легализира в електронните медии агресивната риторика на едноименната онлайн медиа, която лесно минава в регистрите на враждебната реч”.
„Така би се загубила разликата между регулираната със закон и нерегулираната медийна публичност, а оттам и видимия ефект на медийната регулация въобще. Изправен съм пред противоречие, от което не откривам друг персонален изход, освен напускането на съвета”, изтъква Лозанов.
Той допълва, че през последната година и то не само заради телевизионните амбиции на ПИК е все по-малко в състояние да пази „една граница в публичната комуникация, която не бива да бъде преминавана”.
Лозанов критикува и действащата нормативна уредба, която по думите му не предвижда изследване на публичното поведение и източниците на финансиране на кандидатите за лицензия и регистрация, не включва понятието „слово на омразата” и адекватни на ситуацията у нас разпоредби за санкционирането му, не защитава журналистите от собствениците на медии, не въвежда специализирани прагове на концентрация на собствеността, не разпознава конфликт на интереси в управлението на програми и пр.
Според Лозанов Законът за радиото и телевизията, който след приемането му през 1998 г. изигра решаваща роля за демократизацията на медийната среда в страната, днес трудно гарантира либералността на медийната регулация.
Той посочва и два казуса, свързани с БНР – лицензирането от СЕМ на регионална програма за Кърджали и свалянето от Управителния съвет на радиото на предаването „Деконструкция”, които са превърнали СЕМ и председателя му в „мишена”.
Лозанов припомня, че в Народното събрание беше подложено на гласуване фактическото закриване на медийния регулатор, а 109 души, анонсирани като леви интелектуалци, подписаха декларация в подкрепа на „Деконструкция”, в която той е наречен „лице на полицейщината”.
„Всичко това е толкова несъвместимо със собствената ми престава за мен самия и със смисъла на дейността ми като дългогодишен участник в медийната регулация, че за момента просто не виждам мястото си в нея, чувствам се прогонен”, пише в съобщението.