fallback

България не приема виенската декларация за ограничаване на бежанците

На срещата в австрийската столица не е поканена Гърция, която е основната входна точка на имигрантите в Европа

17:21 | 24.02.16 г. 5

България не е съгласна с текста на декларацията за координация при ограничаване на миграцията, която страните от Западните Балкани трябва да обсъдят във Виена, съобщи вътрешният министър Румяна Бъчварова, цитирана от БНР.

Австрия покани държавите по "Балканския маршрут" на мигрантите - от Гърция през Македония и Сърбия към Австрия и Германия, за да обсъдят бежанския натиск. На форума обаче не е поканена Гърция, която е основната входна точка на бежанците от Турция към Европа, нито Германия, която пък е крайната дестинация на мигрантите и през миналата година е приютила над 1 млн. бежанци.

Австрийският външен министър Себастиан Курц защити решението си да не кани Атина на срещата с мотива, че страната не е показала интерес към ограничаването на потоците от бежанци, а напротив – позволява тяхното преминаване, пише гръцкият в. „Катимерини“.

Гърция вече разкритикува тази позиция с протестна нота, в която посочва, че на срещата ще бъдат взимани решения, които касаят страната и охраната на гръцката граница и не е допустимо Атина да не участва в нея.

България е сред поканените на срещата във Виена, макар и да не подкрепя ограниченията. За да изрази несъгласието с предложения текст на декларацията, във Виена ще присъства заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев, стана ясно днес от изказване на българския вътрешен министър.

„Нашата категорична позиция е за общоевропейско решение, като насърчаваме усилията на Гърция и не приемаме такъв род споразумения“, каза още Бъчварова.

По време на последния Съвет на ЕС лидерите на общността се договориха за нова извънредна среща, посветена на бежанците, която да се проведе на 6 март. Дотогава границите трябва да останат отворени, беше решено на заседанието.

Междувременно обаче Австрия реши, че ще ограничи броя на молбите за убежище, които ще бъдат разглеждани (до 80 на ден), както и на преминаващите през страната бежанци. В същото време Македония и Сърбия, които не са членове на ЕС, пък затвориха границите си за имигранти от Афганистан, което доведе до струпване на множество бежанци на македонско-гръцката граница.

Разговорите във Виена идват ден преди срещата в Брюксел на министрите на вътрешните работи от Европейския съюз.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:27 | 14.09.22 г.
fallback