Трудно ще привлечем повече инвестиции при наличието на неблагоприятна външна среда. Това коментира доц. Даниела Бобева в ефира на TB Bulgaria ON AIR.
„Имаме напрежение по южната ни граница повече от месец, а сега и по границата с Турция. На изток не можем да търгуваме с Русия“, заяви в тази връзка вицепремиерът по икономическите въпроси в правителството на Пламен Орешарски.
По нейни думи българската икономика зависи много от световната икономика и тази на Европейския съюз (ЕС) и подчерта, че според прогнозите на МВФ, ЕК и Министерството на финансите до 2020 г. ще растем много бавно.
„Това не ни дава възможност да догоним другите икономики“, добави Бобева, като преди това каза, че заради растежа от 3,1% годишно през четвъртото тримесечие на 2015 г. „България не за пръв път е поставяна сред отличниците, въпреки че Румъния расте с 4% на годишна база“.
„Основният проблем, ако се абстрахираме от външната среда, а не бива да се абстрахираме от нея, са структурните проблеми в икономиката. Тя трябва да разчита основно на износа, на модел, движен от износа“, каза преподавателят в УНСС и съжали, че нямаме политика по износа, която да подкрепя износителите.
Според нея е трудно да имаме повече инвестиции при неблагоприятна външна среда.
Бобева смята, че при годишен обем на обществените поръчки за 6-7 млрд. лв. при над 80 млрд. БВП те не са основният стимул за растежа.
Тя съжали са спрените реформи за намаляване на административната тежест, която се увеличава заради въвеждането на нови режими и данъци.
„Никой не намалява правителствените разходи“, заяви Бобева по отношение на правителствените харчове, които растат с 2 млрд. лв. през 2015 г.
Тя отбеляза и че за 10 години държавната администрация е набъбнала с 30% при положение, че „сме страна член на ЕС“.
Бобева посочи два централни риска за държавния бюджет - безотговорното харчене и задлъжняването на общините и неефективността на държавните предприятия.
„Ако държавните предприятия работят по-добре, могат да допринесат за по-голям растеж“, добави Бобева.
Тя не е скептична относно банковото кредитиране заради проверката на качеството на активите и стрес тестовете. Бобева подчерта, че банките се подготвят за тях вече година и половина.
„Не мисля, че ще има осезаем ефект. Проблемът е, че самите фирми консолидират балансите и гледат по-боязливо към кредита“, каза още Бобева и сподели, че фирмите „трябва да погледнат към борсата“.