fallback

Бъчварова определи реформите в МВР като приемливи

Планът на България за реакция на бежанската криза се актуализира, имигрантите, които не отговарят на условията за убежище, ще бъдат връщани

14:16 | 13.02.16 г.

Намаляването на платения отпуск в системата на МВР от 30 на 25 дни и на изплащаните заплати при пенсиониране от 20 на 12 е приемливо. Това коментира министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова в предаването “Седмицата” по Дарик радио.

“Бюджетът на МВР е голям, но 91 на сто от него е по перо персонал. Целта на готвената реформа в сектора е да се реорганизира отвътре работата, за да се засили полицейското присъствие, да се увеличи броят на полицаите там, където има възможност, и да се оптимизира администрацията”, посочи тя.

Министерството освен това се планира да бъде разделено на структури, които да поемат допълнителните дейности, които извършва ведомството. "Ще направим допълнителни структури, които ще работят самостоятелно по-добре без да се ангажира с това цялото ръководство на МВР", каза министърът.

В отделна агенция ще бъде изведена пожарната безопасност, вероятно от 2017 г., каза Бъчварова. Планира се създаване на център за услуги, който ще работи с гражданите и ще предоставя услуги по регистрация и лични документи.

Ще има и структура, която ще управлява собствеността на МВР, защото тя не е малка, а към министерството вече е и търговско дружество, което е било преместено в транспортното министерство, занимавало с производството по регистрация на коли, обясни още вътрешният министър. То ще има и функции по отношение вътрешната охрана на сградите в МВР.

Разработва се механизъм за координация, за да може да се постигне по-висока ефективност при разкриваемостта на престъпленията, коментира Бъчварова. "Конвенционалната престъпност е въпрос на много фактори и част от тях не са под възможността за въздействие от страна на МВР. Затова доброто сътрудничество между МВР, областните и общински ръководства, училищата дава добър резултат", каза министърът.

Разкриваемостта на кражби и грабежи на битово ниво е 55-60 процента, посочи тя. Според нея проблемът е, че голяма част от извършителите имат други криминални прояви или се касае за рецидив.

Що се отнася до трафика на бежанци, Румяна Бъчварова го определи като най-опасната форма на организирана престъпност в момента. Там рискът от наказание е много малък въпреки законодателните промени, тъй като е трудно доказуемо деянието, изтъкна тя.

На въпрос дали хората, командващи потоците на хора по линията Турция-България, са българи или турци, тя посочи, че те са свързани помежду си и имат контакт, защото не можеш да преведеш една група без да си в контакт с този, който ги изпраща.

За министър Бъчварова най-голямата опасност и тревога е, че се променя характерът на групите, които влизат. В началото 70-80 процента от хората в бежанските групи са били сирийци, а в момента те са 15-16 на сто, като останалите са иракчани и афганистанци. “Това означава, че не просто провокацията идва от военните действия в Сирия, а е по-глобален процес и той е свързан основно с икономическата причина - търсене на възможности за реализация”, заключи тя.

Бъчварова изтъкна, че България има план по отношение на бежанците, разработен през миналата година в разгара на мигрантската вълна, а понастоящем се актуализира с оглед на новите особености. Планът предвижда тези, които имат право да получат убежище, да бъдат регистрирани и приемани, а всички останали, които нямат това право, да бъдат проверявани и връщани.

По отношение на Гърция границата ни е вътрешна за ЕС и можем да връщаме мигранти. Що се касае до Турция обаче, нямаме споразумение за реадмисия, но се очаква турската страна да одобри протокол и това е част от общите преговори с ЕС за спазване на това споразумение,изтъкна вътрешният министър. Политиката на връщане не е особено ефективна в целия ЕС и това е един от проблемите, каза тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:28 | 13.09.22 г.
fallback