fallback

Т. Дончев: България е най-засегната от спирането на "Южен поток"

Няма да подаваме иск за пропуснати ползи на фона на водените преговори за газов хъб "Балкан", каза вицепремиерът

12:16 | 12.02.16 г. 14
Т. Дончев: България е най-засегната от спирането на "Южен поток"

България е най-засегната от спирането на "Южен поток" спрямо останалите участници в проекта, призна по време на парламентарния контрол вицепремиерът Томислав Дончев. Той обаче беше категоричен, че страната ни няма да подава иск или да участва в изготвянето на общ иск с останалите държави за пропуснати ползи, защото националният интерес може да бъде защитен по много начини. 

Една от причините да се въздържаме от иск са водените преговори за изграждането на газовия хъб "Балкан", за който един от източниците на суровина са "1-2 или повече руски тръби в Черно море", каза вицепремиерът. Той обаче посочи, че много малко вероятна е реализацията на "Южен поток" по предварителния замисъл на проекта.

Дончев уточни в отговор на въпрос на депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов, че разходите, които държавата е направила по "Южен поток", са свързани с вноските в капитала в съвместната компания "Южен поток - България", в която Българския енергиен холдинг (БЕХ) и "Газпром" държат равни дялове.

От 2010 година досега страната е внесла почти 199 млн. лева в капитала на компанията. Около 24,4 млн. лева са внесени във фонд "Резервен" на съвместната компания.

От края на 2014 година, тоест след изявленията на руския президент Владимир Путин за спирането на "Южен поток", БЕХ е ограничила до минимум разходите си проекта - само за текущи задължения и вече започнати договори.

Дончев беше категоричен, че по отношение на "Южен поток" ситуацията е много по-добра спрямо други приключени енергийни проекти. Повечето средства в бюджета на проектната компания (общо 446 млн. лева) са налични - разходени са само около 55 млн. лева.

Нещо повече - това не са само разходи, но срещу тях стоят и активи - сервитути, разрешителни и т.н, които могат да се използват за разширяването на съществуващата газопреносна мрежа на България.

Депутатът Мартин Димитров изтъкна, че България добросъвестно е изпълнила и изпълнява своите задължения по проекта. "Това, че някой не е изпълнил европейското законодателство, не е наш проблем", категоричен беше той.

Неговата препоръка е да се работи съвместно с ЕК и другите засегнати държави по проекта в търсене на компенсации за пропуснати ползи. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:08 | 14.09.22 г.
fallback