fallback

България ще поиска от ЕК ограничаване на данъчния кредит за автомобилите

Указанието на НАП за прилагането на данък "уикенд" ще бъде допълнено с нови пояснения

13:21 | 11.02.16 г. 4
Автор - снимка
Редактор

България ще поиска изключение от правилата за облагане с ДДС по отношение на пътните превозни средства, а указанието на НАП за прилагането на т.нар. данък „уикенд“ ще бъде допълнено с нови пояснения, стана ясно на провела се днес среща в Министерството на финансите, съобщиха от пресцентъра на министерството.

В искането за дерогация до Европейската комисия ще се предложи да се ограничи правото за приспадане на данъчен кредит до 50% за пътни превозни средства, по аналог на договорените изключения от Великобритания, Естония, Латвия, Полша и Румъния. Целта е да се облекчи счетоводното отчитане и данъчното планиране при ползването им за лична употреба.

В близките седмици предстоят допълнителни консултации за определянето на точния обхват на исканата дерогация.

На срещата, в която са участвали председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, министърът на финансите Владислав Горанов, изпълнителният директор на НАП Бойко Атанасов, изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов и експерти, са коментирани и очакванията на бизнеса и на НАП по отношение на декларирането на ДДС.

Общото виждане е, че този данък е дължим винаги, когато става дума за лична употреба на служебни активи, но механизмите на отчетност могат да бъдат облекчени и улеснени.

Постигнато е съгласие с бъдещи промени в данъчното законодателство да бъде уреден въпросът за облагането на фирмените разходи в случаите на предоставяне на служебно имущество за лична употреба на служителите. Общо е становището, че това може да стане с облагане на разходите на фирмите, а не на доходите на физическите лица.

На срещата е пояснено, че ползването на данъчен кредит за придобитите стоки може да бъде отложено за срок до 12 месеца, като в това време компаниите могат да прецизират съотношението служебна/лична употреба на активите си и не се налага да начисляват ДДС за личното им ползване.

От НАП са поели ангажимент да въведат вътрешни правила, които да гарантират обективността при извършването на проверки и ревизии в контекста на контрола при личната употреба на служебно имущество.

НАП разпространи вчера указания за фирмите, регистрирани по Закона за ДДС, които използват стока, включена в стопанските им активи, и за лични нужди. Те могат да ползват три различни варианта.

Големите работодателски организации като БТПП и АИКБ вече се обявиха за въвеждането на праг на стойността на активите, които ще бъдат облагани с данък „уикенд“, от 50 хил. лева.

От малкия и среден бизнес пък настояват данъка да не се прилага за тях, защото няма да допринесе съществено за по-добрата събираемост на приходите от ДДС, а в същото време ще затрудни сериозно бизнеса.

Фирмите, регистрирани по ДДС, имат срок до 14 февруари да подадат заедно с месечната справка-декларация и дневниците за покупки и продажби и справка за ползваните за лични цели служебни активи.

За данък "уикенд" се заговори активно в края на 2015 година. Още тогава данъчните власти посочиха, че подобна процедура е предвидена в европейското законодателство, което страната е въвела. Личната от служебната употреба на активи се различават още във влезлия в сила през 1994 г. Закон за ДДС. Тези разпоредби касаят само покупките, за които при придобиването им е приспаднат данъчен кредит.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:18 | 13.09.22 г.
fallback