fallback

Фирмите имат три варианта да обявят кои служебни активи се ползват за лични цели

НАП публикува подробни разяснения как следва да се процедира в трите варианта

22:09 | 10.02.16 г. 1

Фирмите, регистрирани по Закона за ДДС, които използват стока, включена в стопанските им активи, и за лични нужди, могат да ползват три алтернативни правни възможности, съобщи Националната агенция по приходите (НАП).

Трите начина за фирмите са:

- да не приспадат данъчен кредит за стоката и за съпътстващите ползването й разходи и да не начисляват данък за доставката за лични нужди;

- да упражнят правото на данъчен кредит за стоката в пропорция, съответстваща на използването й за стопанската дейност и за лични нужди и да не начисляват данък за доставката за лични нужди;

- да приспадат данъчен кредит за стоката и да начисляват данък за доставката за лични нужди.

В сайта на НАП са публикувани и подробни разяснения как следва да се процедира в трите варианта.

Данъчното третиране по Закона за ДДС е разяснено в указание на Изпълнителния директор на НАП от 22 януари 2016 г.

Бизнесът и държавата ще обсъдят проблемите около прилагането на т. нар. данък “уикенд“, за да бъдат изгладени неяснотите, обеща днес министърът на икономиката Божидар Лукарски.

Големите работодателски организации като БТПП и АИКБ вече се обявиха за въвеждането на праг на стойността на активите, които ще бъдат облагани с данък „уикенд“, от 50 хил. лева.

От малкия и среден бизнес пък настояват данъка да не се прилага за тях, защото няма да допринесе съществено за по-добрата събираемост на приходите от ДДС, а в същото време ще затрудни сериозно бизнеса.

Фирмите, регистрирани по ДДС, имат срок до 14 февруари да подадат заедно с месечната справка-декларация и дневниците за покупки и продажби и справка за ползваните за лични цели служебни активи. 

За данък "уикенд" се заговори активно в края на 2015 година. Още тогава данъчните власти посочиха, че подобна процедура е предвидена в европейското законодателство, което страната е въвела. Личната от служебната употреба на активи се различават още във влезлия в сила през 1994 г. Закон за ДДС. Тези разпоредби касаят само покупките, за които при придобиването им е приспаднат данъчен кредит.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:32 | 13.09.22 г.
fallback