fallback

България ще обяви кандидата си за генерален секретар на ООН до дни

АИКБ призова официално да се издигне кандидатурата на Ирина Бокова и да се мобилизират всички ресурси в подкрепа на нейната кампания

15:52 | 09.02.16 г. 9

Снимка: Ройтерс

България ще обяви кандидата си за генерален секретар на ООН до дни, стана ясно от думите на външния министър Даниел Митов. “В следващите дни ще изпратим писмо с номинация. Когато го изпратим, ще ви уведомим“, каза министърът пред репортери, пише Dnes.bg.

Коментарът му идва ден след като Кристалина Георгиева се отказа от надпреварата за поста. Вчера от Министерския съвет разпространиха информация, че еврокомисарят е обявила пред премиера Бойко Борисов, че остава в ЕК.

Преди дни Борисов обяви, че до края на март страната ни ще номинира своя човек за един от най-престижните постове в света.

Междувременно бизнесът призовава кандидатурата на Ирина Бокова да бъде издигната от компетентните държавни органи, да бъде представена по официален път, да се търси подкрепа и да се положат всички усилия този изключителен шанс за България да бъде реализиран. 

От Асоциацията на индустриалния капитал в България се обръщат към компетентните държавни институции с призив официално да се издигне кандидатурата на Бокова за генерален секретар на Организацията на обединените нации.

Според АИКБ незабавно следва да се предприемат необходимите действия в подкрепа на нейната кампания, като се мобилизират дипломатическите служби на държавата и съответните налични ресурси.

Следвайки принципа на ротацията в ООН, се очаква следващият генерален секретар на организацията да бъде излъчен от страните от групата на Източна Европа и за първи път това да бъде жена, припомня АИКБ. Авторитетна предварителна класация, извършена по обективна методология, отрежда първото място на Бокова със сериозна преднина пред останалите претенденти. Всъщност, тя е и единственият възможен кандидат от България с реални шансове, смятат от Асоциацията.

Мандатът й като генерален директор на световната Организация на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) изтича в края на 2017 г. През 2009 г. Бокова беше избрана за генерален директор на ЮНЕСКО със 166 гласа от Общото събрание на всички 193 страни-членки на ЮНЕСКО, като преодоля конкуренцията, включително и на тогавашния заместник-председател на Европейската комисия Бенита Фереро Валднер.

През 2013 г. беше преизбрана за втори мандат начело на организацията. В този период тя демонстрира дипломатически и управленчески умения от най-висока степен и се ползва с добра репутация пред Съвета за сигурност, изтъкват от АИКБ. Според асоциацията Бокова отговаря на всички изисквания за заемане на поста и притежава необходимите компетенции, дипломатически опит и лични качества.

Според работодателската организация тези обективни предпоставки представляват уникален шанс за повишаване на политическата тежест на България в световната дипломация. 

“Време е българското правителство официално да оповести кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН“, призова пък ВМРО в своя декларация. Според партията решението на Кристалина Георгиева да се фокусира върху отговорностите си в Европейската комисия е достойна позиция. ВМРО бяха сред първите подкрепили Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. “Тя е кандидатура, която би могла да получи консенсусна подкрепа в глобален мащаб. Затова и шансът не бива да бъде пропускан. Това е уникална възможност, която страната ни идва ли ще получи в следващите 100 години“, мотивира се лидерът Красимир Каракачанов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:17 | 13.09.22 г.
fallback