Самолети на държави от НАТО ще могат да охраняват българското въздушно пространство заедно с българските военновъздушни сили. Това решиха депутатите, които приеха окончателно промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Измененията са внесени от правителството.
Решението бе взето след двучасови спорове, основна част от които бе посветена на Турция. БСП и Патриотичния фронт настояха в закона да се запише изрично, че натовските самолети, които ще бранят в нужда небето ни, няма да бъдат на съседна държава. "Българското общество има страх, че една наша съседка все по-активно се намесва в делата ни и не крие имперските си амбиции", предупреди от трибуната социалистът Атанас Зафиров. "Предлагаме съвместната охрана да става с държави, които нямат обща граница с България. Не искаме турски самолети да охраняват българското небе", каза Зафиров.
Красимир Каракачанов застана зад искането на социалистите. "Правя го, имайки предвид политиката на Турция на неосманизъм, агресивната политика към нейни съседи", каза той. Ген. Михо Михов от АБВ обаче предупреди, че ако изключим съседните държави, ще предизвикаме дипломатически скандал. В крайна сметка предложението не бе прието. Мнозинството гласува и срещу друго искане на опозицията - българските екипажи и техника да имат водеща роля при съвместната охрана. Според приетите промени съвместната охрана ще става по условията на международен договор. При необходимост от неотложни действия детайлите ще се решават от кабинета по предложение на военния министър, е записано в промените.Охраната на въздушното ни пространство ще е в рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана, която действа под командването и контрола на военните органи на пакта. Цялостното наблюдение и координация ще се извършват в Обединения център на НАТО за въздушни операции в Торехон, Испания.
Военният министър Николай Ненчев заяви, че от днес България е по-надежден съюзник на НАТО. Ненчев започна с тези думи изказването си на неформалната среща на министрите на отбраната от Европейския съюз в Амстердам в присъствието на Федерика Могерини, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, както и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. "Въпреки тежките дебати и трудното осмисляне на целия процес, като министър смятам, че това е важна крачка напред“, допълни той, цитиран от пресцентъра на МО.
"Като министър на отбраната гарантирам, че българските летци ще имат още по-голяма възможност да усъвършенстват своите способности. Съвместната охрана на въздушното ни пространство с нашите съюзници ще бъде нова форма на доказване на професионалните умения. В голямото семейство на НАТО професионализмът означава сигурност, високи критерии и адекватност на съвременната тежка международна обстановка", заяви още министърът.
* Допълнена с позицията на Николай Ненчев