Има недостиг на базови специалисти и базови медицински услуги главно в доболничната помощ. Това е основният извод, направен в резултат на изготвения проект на здравната карта, коментира здравният министър Петър Москов пред „Нова телевизия“.
Недостигът на лекари у нас е най-ясно изразен в доболничната помощ. „Там лекари липсват категорично – както на ниво лични лекари, така и на ниво специалисти. Във всяка една от специалностите има дефицит, различно изразен в различните региони в страната”, заяви Петър Москов.
Според него това означава, че системата на ниво ежедневен досег на хората до нея е катастрофирала. По думите му тя е изкривена не в посока "парите следват пациента", а "пациентът следва изкривена порочна логика", налагана досега. Третият проблем е, че разходването на публичния ресурс е неефективно, каза Москов.
„Системата се развива не спрямо нуждите на пациентите, а следва изкривена и порочна финансова логика. Има абсолютно неефективно изразходване на наличния ресурс. В София има 22 ортопедии, но има със 103-ма педиатри по-малко”, заяви още здравният министър.
„Проблемът е в начина на финансиране – сгрешен, брутален, лобистки. Оттук нататък с новия рамков договор се надявам пациентите да не бъдат повече ходещи клинични пътеки”, заяви Москов.
Според министъра е очевидно, че трябва икономически механизъм, чрез който да върнем лекарите.
„Още с този рамков договор финансирането в доболничната помощ трябва да бъде увеличено. Трябва да има по-голямо количество отпуснати стандарти за личните лекари. В същото време има определени специалности, които поради сгрешени лобистки финансови потоци, са раздути”, каза още Петър Москов.