fallback

Красимир Катранджиев: Случаите на кражби на фирми не са единични

Престъпниците се целят в бизнес с големи обороти и много имоти

10:13 | 04.02.16 г. 13

Случаите на кражби на фирми не са единични. Престъпниците се целят във фирми с големи обороти и много имоти, които бързо могат да им донесат печалба. Това коментира пред БНТ Красимир Катранджиев, председател на Нотариалната камара. Той коментира случаите на откраднати фирми чрез електронни подписи. 

Зърнопроизводителят  Павел Стоименов, който пострада от такава измама в началото на 2014 г. и така загуби  80 хил. дка земя, предлага да има връзка между Агенцията по вписване и нотариусите. Заради такива случаи на измами не идват инвеститори у нас въпреки ниските данъци, казва бизнесменът, който успя да си върне активите за няколко месеца. В неговия случай измамата станала с електронен подпис в Търговския регистър и фалшив договор за покупко-продажба. Този случай е емблематичен, но за разлика от други бизнесмени той успя да върне заграбеното му имущество, коментира Кантарджиев.

Юристът поясни, че проблемът не произтича само от електронния подпис, но чрез него се осигурява по-голяма анонимност.  По данни от миналата година в България има над 400 хил. електронни подписа. Част от тях са на лица, които са си продали самоличността.

„Също има и злоупотреба с документите. В голяма част тези престъпления се извършват изцяло и единствено с фалшиви документи“, каза той.

Засега няма статистика колко са случаите на откраднати фирми.

Красимир Катранджиев допълни, че Търговският регистър дава възможност за такива измами, тъй като контролът е сведен почти до минимум. Длъжностните лица по регистрацията работят с документи, които са им представени в сканиран вид. Те нямат възможност да проверят дали са автентични и дали са издадени от компетентния нотариус.

Затова Нотариалната камара от 6 години предлага законови промени, които вече са обсъдени от работна група към Министерството на правосъдието, допълни той.

Камарата предлага прехвърлянето на фирми, на дружествени дялове и смяната на управител да се извършват както и досега пред нотариус, но тези промени да се вписват в информационна система на нотариусите.

На този етап комисията е стигнала до заключението, че това може да стане с подзаконови нормативни промени. Приета е наредба, която е въпрос на дни да бъде публикувана и да проработи, обясни Красимир Катранджиев. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:03 | 12.09.22 г.
fallback