Депутатите не одобриха предложение на Атака Народното събрание да възложи на правителството в срок от един месец да възстанови работата по проекта "Южен поток". Идеята на националистите беше подкрепена само от 27 депутати, 17 се обявиха против, а 65 се въздържаха при гласуването.
С рестарта на работата по проекта ще бъде върнат суверенитета на България, посочи лидерът на националистите Волен Сидеров. Според него страната ни е загубила възможността да разкрие 5 хил. работни места, 3 млрд. евро инвестиции и 400 млн. евро инвестиции, свързани с реализацията на "Южен поток".
Сидеров посочи, че в последните месеци има редица геополитически събития, които са в полза на България, и страната ни вече не може да бъде пренебрегната. Освен икономическите ползи, подобно съоръжение ще гарантира и сигурността на България, защото осем държави ще имат интерес от опазването на газопровода.
Предложението обаче беше определено като "най-малкото екстравагантно" от депутата от БСП - Лява България Таско Ерменков, защото проектът за изграждането на газопровода е спрян, а руската страна вече прекрати редица договори по него.
"За съжаление фактите говорят, че проект "Южен поток" вече не съществува", каза депутатът и допълни, че гласуването на предложението на Атака ще има лошо послание извън страната.
Ерменков обаче беше категоричен, че БСП подкрепят усилията България да запази своята роля на Балканите за доставка и транзитиране на природен газ. Той предложи проект на решение, с което да бъде задължено правителството да преговаря с властите в Русия и Румъния за изграждане на морски газопроводи между България и тези две държави.
По този начин ще бъде осъществена и идеята за изграждането на газов хъб на територията на страната, ще бъдат открити и работни места, посочи още червеният депутат.
Подкрепа на идеята на Атака изказа независимият депутат Велизар Енчев, който също посочи промяната в геополитическата ситуация - обтегнатите отношения между Русия и Турция, както и транзитните такси, които според неговите изчисления трябва да бъдат поне 300 млн. евро на година.
Той противопостави "Южен поток" със "Северен поток" и планираното му разширение. "По каква логика "Северен поток" 1 и "Северен поток" 2 са легитимни, а "Български поток", както би трябвало да се нарича новият проект, не е легитимен", каза той в пленарната зала.