Екоминистерството разработва национална програма, която ще насърчава с кредити общините да развиват находищата с минерални води на тяхна територия. Това съобщи пред БНТ министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
Тя припомни, че още от 2011 г. кметовете могат да заявят ползване на ресурсите с цел развитие на туризма и отопление на сгради с геотермални води. Но се оказало, че общините имат нужда от помощ за развитие на инфраструктурата, затова подготвяната програма всъщност ще е финансов инструмент това да се случи.
В България има 220 находища на минерални води, които дават 4900 литра в секунда. Ние сме втори в Европа по богатство на минералните води и този ресурс трябва да бъде оползотворяван, затова ще подкрепим общините, обясни Ивелина Василева.
Тя посочи, че средствата за програмата ще дойдат от концесионните такси за ползваните в момента минерални води. Тъй като тази дейност генерира приходи, програмата ще работи като финансов инструмент и общините ще получават кредити, каза министърът и обеща програмата да бъде подготвена до няколко месеца.
По повод твърденията на депутата от БСП Корнелия Нинова за проблеми с язовирите в страната екоминистърът заяви, че това е опит за всяване на паника сред хората.
В момента нивата на реките се понижават. Според метеорологичните прогнози на НИМХ не се очаква интензивно снеготопене. Очакванията за потоп са силно преувеличени и неверни, заяви министърът.
Тя увери, че институциите контролират водните обекти интегрирано и координирано, а не на парче: “В страната няма безстопанствени язовири. През 2014 година бяха установени 268 язовира с неустановена собственост. Всички анализи са направени, документацията е ясна, ясни са собствениците на 253 от тях, а за останалите 15 отговорност носят областните управители. С други думи ясно е кой отговаря за тези съоръжения“.
Проверката на прокуратурата, при която бяха установени проблеми при контрола на язовирите, показва, че има слабости, натрупани в годините, допълни Ивелина Василева. Тя подчерта, че съоръженията са проверявани два пъти годишно. Своевременно се извеждат от експлоатация язовири, които не са в добро състояние, каза тя.
Ивелина Василева припомни, че МОСВ съобщава своевременно данните за нивата на реките. За незаконни сметища покрай реките има наказани кметове, оператори и търговски дружества, допълни тя. Наложените глоби са за над 200 хил. лв.
Министърът обясни, че при проверки най-важното е защитата на хората, както и недопускането на щети.
По повод проучване на асоциация „Активни потребители“, която взе проби от питейната вода в различни градове и установи, че в 39% от случаите има един или повече замърсители на питейната вода, Василева каза, че за качеството на водата отговарят здравното министерство и водните дружства. От своя страна МОСВ координира проектите по програма „Околна среда“ и за ВиК мрежата.
Министърът обясни, че предложените глоби в Закона за управление на отпадъците, които станаха известни като „данък клошар“ нямат за цел да тормозят хората със социални проблеми.
„Това е предложение за глоба срещу вандалите (б. р. които унищожават цветните кофи за разделно събиране). Основната идея е да не се допускат посегателства срещу вандалски действия. Това е публична собственост, която плащаме чрез такса битови отпадъци и продуктовите такси на опаковките. Тези съоръжения струват пари и унищожаването им води до повече разходи за общините“, заяви тя.