Около 30% от населението на България попада в групата на уязвимите потребители и по тази причина е нужна методология за защита при пълната либерализация на електроенергийния пазар. Това обясни енергийният министър Теменужка Петкова по време на посещението си в Брюксел.
Тя участва в заседанието на работната група, която търси начин за компенсиране на енергийно бедните домакинства у нас. Основната задача пред експертите е и да дефинира енергийната бедност.
По данни на социалното министерство годишно за енергийни помощи се разпределят около 85 млн. лева. За да получат помощи гражданите трябва да декларират, че са енегийно бедни и да отговарят на определени условия.
"За да гарантираме защита на всички потенциално застрашени лица, трябва инициативата за дефиниране на уязвимите потребители да дойде от страна на държавата, а не да чакаме те да се определят като такива", коментира Теменужка Петкова, цитирана от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
Енергийният министър посочи още, че с преминаването към изцяло либерализиран пазар у нас ще се избегнат дисбалансите в българската енергийна система.
По данни на Националния статистически институт (НСИ) годишното потребление на българските домакинства е около 10,5 терават часа. Средният годишен разход на домакинство за електроенергия в страната е около 634 лева.
Всички налични данни ще бъдат взети под внимание при определянето на критериите за защита на българските потребители през цялата година, а не само през отоплителния сезон.