Близо 6 млрд. евро са влезли в българската икономика от 1997 г. насам от българи, живеещи в чужбина, каза икономистът Красен Станчев по Bulgaria ON AIR. Според него това са естествени процеси заради конкуренцията на пазара на труда и затова не е странно, че на ден близо 150 души напускат България, за да намерят реализация зад граница.
По думите на Станчев висшистите у нас съставят едва около 2-3% от всички безработни в страната, но и и те търсят реализация в чужбина заради конкурентните условия.
Според икономиста държавата не успява да задържи по-голям брой висококвалифицирани специалисти, тъй като липсват реални възможности за развитие в конкретния сектор, който са си избрали. Станчев допълни, че бизнесът у нас все още не участва във формирането на обучителните програми. И оттук идва проблемът с дефицита на кадри за дадени сектори – например софтуерните специалисти.
Марияна Хамънова, създател на проекта Back2BG, каза, че пътуването и търсенето на кариерно развитие в други страни са нормални тенденции. Според нея през последното десетилетие България значително е подобрила условията на пазара на труда.
Тя отбеляза, че броят на българите, които са се върнали в страната значително е нараснал. А причините за това не са малко.
Станчев подкрепи тезата, че много българи, учили в чужбина, се завръщат, за да се развиват и работят у нас. По думите на икономиста в големите предприятия работят много такива хора.
Още от разговора вижте в Bulgaria ON AIR