fallback

Битката за доставките на природен газ в България

Според енергиен експерт „Газпром“ се опитва да запази пазарните си дялове навсякъде в Европа и това е целта на спрените доставки за „Овергаз“

10:48 | 04.01.16 г. 3

2016 година започна с голям скандал в енергетиката– доставките на природен газ от „Газпром“ към „Овергаз“ бяха прекратени. Така в момента общественият доставчик „Булгаргаз“ е единственият търговец на газ на територията на страната.

„Овергаз“ ползва около 10% от доставките на газ от „Газпром“ за България. Годишно страната ни получава малко под 3 млрд. куб. метра суровина от руската компания.

Представители на различни държавни институции у нас, включително и премиерът Бойко Борисов посочиха, че държавата е помогнала в тази кризисна ситуация в последните дни на 2015 година и не е позволила битовите потребители в страната, клиенти на частната компания, да останат без доставки на синьо гориво в първия ден на новата година.

От „Овергаз“ пък се оплакаха, че има опит да бъде иззет бизнесът им в страната, защото няма основателна причина доставките да бъдат прекратени. Компанията няма задължения към „Газпром“ и изпълнява договорките си, коментираха от там. 

Пред bTV премиерът Бойко Борисов беше категоричен, че обвиненията, че държавата се опитва да изземе бизнеса на „Овергаз“ са „наглост“. Той показа документ, според който „Газпром“ са предупредили властите чрез Българския енергиен холдинг (БЕХ) и „Булгаргаз“, че няма заявени количества природен газ от страна на „Овергаз“.  Борисов посочи, че при спирането на газа домакинствата са щели да минат на електроенергия и така да се претовари системата.

Енергийният министър Теменужка Петкова уточни пред „Нова телевизия“, че клиентите на „Овергаз“ в страната са 55 хил. домакинства или около 200 хил. души. За нея намесата на държавата в тази ситуация е „отговорна постъпка“, подавайки ръка на „Овергаз“ в труден за тях момент. По отношение на твърденията, че „Овергаз“ не дължи нищо на „Газпром“ и няма основание за спиране на доставките, Петкова коментира, че не е работа на държавата да се намесва в търговските спорове между две частни компании.

Според бившия посланик на България в Русия Илиян Василев обаче ситуацията, която се създава в момента е в разрез с идеята за изграждането на газов хъб у нас. В момента няма друг търговец на газ у нас - „Булгаргаз“ вече доставя 100% от суровината в страната. „Това не може да бъде нищо друго, освен трансфер на монопол отвън, от Русия, в страната“, категоричен беше той пред „Нова телевизия“.

Според Василев кризата около доставките на газ за „Овергаз“ е породена от желанието на „Булгаргаз“ и на „Газпром“ да запазят пазарния си дял в България. В последните години „Овергаз“от дистрибутор на газ се е превърнал в компания, която изземва функциите на „Булгаргаз“, доставяйки газ вече и на индустриални потребители. След скандала в последните дни обаче компанията вече губи пазарното си присъствие.

„Булгаргаз“ е една атипична компания, която осчетоводява природния газ“, коментира още Василев и допълни, че компанията не се занимава с дейност като проучвания и добив на газ, каквито би трябвало да са част от нормалните й дейности, а си остава „една счетоводна къща“.

Според него реакцията на руското външно министерство по случая е показателна и че не става въпрос за търговски спор между две компании и има „повече политика, отколкото търговия“.

„Газпром“ се опитва да запази пазарните си дялове навсякъде в Европа, защото в последните месеци газовият гигант губи присъствието си – в Турция, Украйна и т.н. Според Василев ситуацията за руската държавна компания в момента е такава, че тя ще се опита да „отнеме картата на Турция“ за игра на преноса на петрол през Босфора и затова се говори за съживяване на „Южен поток“, а скоро – и за петролопровода „Бургас – Александруполис“. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:31 | 11.09.22 г.
fallback