Тази година управляващите се опитват да спестят на обществото истината за дефицита в Здравната каса. На практика Касата приключва годината с дефицит и прехвърля отново плащания към бюджета за догодина. Това каза пред БНР д-р Нигяр Джафер, бивш председател на парламентарната комисия по здравеопазване.
Има надлимитна дейност за 55 млн. лв., която НЗОК отказва да заплати. Наред с това се прехвърлят 18,5 милиона лева плащания в следващия бюджет на Касата, каза д-р Джафер и коментира, че това се нарича дефицит. Още 136 милиона лева се дължат и на фондове, които са лекували български граждани в чужбина. Това са 210 милиона лева дефицит, посочи експертът.
Освен да се подвеждат с непоследователни действия гражданите има и опит да се манипулират фактите и да се спести истината, каза тя по повод на информацията от НЗОК, че приключва годината без дефицит.
Според д-р Джафер 2015 г. е била годината на липсващата реформа, на краха на подновената илюзия за реформа в здравеопазването.
„Причината е невъзможността да се предложи такава цялостна смислена реформа за усъвършенстване на здравноосигурителния модел, така че системата да предлага по-добра здравна услуга на здравноосигурените си граждани”, казва експертът. Тя посочи, че промените в системата са били съпроводени от „изключителна променливост и повратливост”.
„Това дава изключителна непредвидимост със системата, дава колебливи действия, които не водят до по-добро здравеопазване, а напротив – реформата става все по ефимерна”, казва д-р Джафер. По думите й са били предложи мерки, които са с изключително спорен ефект. А разделението на здравните пакети на допълнителен и основен е една от тези мерки. Именно затова и промените в двата основни здравни закона в момента са в Конституционния съд, защото са изключително спорни.
Д-р Джафер коментира, че шумно афишираната идея как пакетите ще спестят средства на Касата, как ще направят достъпа до медицинска грижа по-лесен и по-качествен, са се оказали "един спукан балон" и „пълно недоразумение”.
„Защото в тези пакети е заложено отлагането на вземането на направления, макар че беше афиширано, че ще има свободен достъп до направления, а накрая се оказа, че само две пътеки и процедури са в допълнителния пакет и възниква въпросът какъв е ефектът от това безсмислено упражнение. Защото това създава всъщност възможност за корупция...или просто плащане кеш от пациента”, каза още тя. Пациентите по така предлагания модел ще бъдат дискриминирани по диагноза, а това противоречи на правото въобще, каза експертът.
Очаква се 2015 г. да приключи с по-висока събираемост на здравните вноски, каза още д-р Джафер. По думите ѝ ръстът в събираемостта е тенденция в последните години, което допринася малко за дефицита на Здравната каса. Но за нея по-сериозен е въпросът за какво ще получат здравноосигурените срещу тези вноски и парите, които внасят.