Най-голямото предизвикателство за пазара на труда в България през 2016 г. ще продължи да бъде диференциацията между високо- и нискоквалифицирани работници. Това коментира пред Investor.bg Иван Нейков от Балканския институт по труд и социална политика.
Тенденцията все повече да се търсят висококвалифицирани работници ще се засили през следващата година, а работодателите ще са готови да плащат на тези служители осезаемо по-високи заплати, което вече е отчетлива тенденция, коментира експертът. Така най-големият проблем за трудовия пазар ще бъдат хората без образование и с ниска квалификация, тъй като те стават „абсолютно неинтересни” за работодателите, каза той.
Нейков предупреди, че това вече ще означава много сериозен проблем за пазара на труда.
"Без мерки за интеграция на нискоквалифицираните ще захраним "сивата" икономика поради факта, че те няма да са интересни за бизнеса от "светлата" икономика", посочи Иван Нейков. „Ако бързо не създадем механизми, с които хората без знания и умения да придобият умения, които са нужни на работодателите, значи директно ги тласкаме в "сивата" икономика”, предупреди експертът.
За пазара на труда у нас през изминалата година може да отбележи, че спряхме да слизаме по стълбата надолу, каза още Нейков. По думите му има отрасли, в които свиването на персонала е спряло, и такива, в които започна търсене, което е добър сигнал.
„Но се потвърди очакването, че предприятията, излизащи от кризата и търсещи нов персонал, се ориентират само към висококвалифицирани хора”, каза Нейков. Видяхме как дори за по-нискоквалифицирана работа се търси по-квалифициран персонал, продължи той. Данните сочат, че безработицата практически е изчезнала сред хората с висше образование. В същото време хората с основно и по-ниско образование все по-трудно намират работа.
Проблем на социалното министерство е, че „допусна да се превърне в център на мишената”, защото създаването на нови работни места не е работа на министерството, както и изграждането на капацитета на работната сила, коментира още експертът. Очакванията към държавата и това ведомство растат, но истината е, че то не може да реши проблемите с безработицата. Създаването на програми за субсидирана заетост е улица без изход и няма да стабилизира пазара на труда, категоричен е той.
Хубава е идеята на министерството за въвеждането на еднодневните трудови договори в земеделието с цел ограничаване на бюрокрацията, каза още Нейков. Според него обаче липсва анализ за ефекта, дали са констатирани слабости, както и ще се разширява ли системата или ще остане екзотика, разсъждава Иван Нейков.
През изминалата година не видяхме и промяна относно квалификацията на хората. "Ваучерната система показа сериозна неефективност – близо 80 млн. лева бяха похарчени без да видим резултата в заплатите на хората, тоест обучението е било за умения, които не са търсени на пазара. Така че това е и предизвикателство за следващите години – ваучерната система за обучение да се обърне към бизнеса", коментира той.
Мерките на държавата трябва да бъдат насочени към намаляване дела на хората, които разчитат на социални помощи, и насочването им към доходи от труд, каза още Нейков.
Във връзка с проблема с ниските доходи у нас той заяви, че би следвало да се търсят и други инструменти, освен минималната работна заплата, чрез които да се стимулират доходите на хората. Такъв инструмент може да бъде нормативен ангажимент за обвързване на доходите с квалификацията, смята експертът и допълва, че именно в тази насока трябва да се очакват стъпки през 2016 г.