Националната електрическа компания (НЕК) поиска от енергийния регулатор да позволи отрицателни цени на балансиращата електроенергия в моменти на излишък на производството. Това стана по време на обществено обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), посветено на пределните цени на свободния енергиен пазар.
Преди месеци енергийният регулатор въведе пределни цени за балансиране, с които да бъдат избегнати спекулативни цени на свободния пазар в моментите на недостиг и отрицателни цени, когато електроенергията е в излишък.
С това решение Комисията за енергийно и водно регулиране определи пределни цени от 202 лева за мегаватчас при пиково потребление и нулева цена за излишък.
Според Венцислав Марков от НЕК обаче пазарът вече функционира нормално и пределните цени не са нужни, защото цената се определя от конкуренцията. "Ако въобще имаме нужда от такива цени, те трябва да бъдат в по-широк диапазон", коментира той.
Марков беше категоричен, че през ноември максималната цена за баланс на свободния пазар е била между 150 и 170 лева за мегаватчас, което е доста близо до пределната цена. Това прави безсмислена цената на КЕВР, смята той и допълни, че би трябвало пределната цена да бъде по-висока.
НЕК е един от малкото доставчици на електрическа енергия в моменти на излишък на пазара, поясниха още от държавната компания. Според тях това показва, че цената от 0 лева не е конкурентна. Тя не покрива и производствените разходи на НЕК, която доставя нужната енергия, активирайки ПАВЕЦ „Чаира“. Или с други думи, НЕК ще може да покрива разходите си с наличието на отрицателни цени, защото разходите за работещите помпи в централата ще намалеят.
Марков посочи още, че в задълженията на НЕК е да изкупува и цялата енергия, произведена от възобновяеми източници, което също повишава разходите й. В моменти на пиково производство от ВЕИ централи НЕК ограничава производството на ТЕЦ-овете в Маришкия басейн, а това повишава цената на електроенергията им. Липсата на достатъчно зелена енергия пък се балансира с електроенергията от ПАВЕЦ и разходите на НЕК отново се повишават, допълни Марков.
Пределните цени имат пряко отношение към търговията на пазара, коментира обаче представителят на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Васил Хубанов. Според него отрицателни цени, както и цена над 202 лева за мегаватчас, трудно биха били приети от пазарните участници в момента.
От работната група на енергийния регулатор пък посочиха, че практиката досега е категорична, че общественият доставчик "долепва" цените си близко до определените от КЕВР. По тази причина и експертите смятат, че пределните цени не трябва да бъдат променяни, за да не се стигне до поскъпване на електроенергията, което няма да бъде прието добре от пазара.
Размерът на пределните цени ще бъде определен от КЕВР на закрито заседание на членовете на комисията в последния работен ден за годината - 30 декември, определи председателят на Комисията Иван Иванов.