Провалът на съдебната реформа е основание за оставката на правосъдния министър. Предстои да се дадат две оценки за гласуваните промени - на магистратите и на Брюксел. Това заяви председателят на БСП по bTV.
И демокрацията, и съдебната реформа са фасадни у нас, смята Миков. По думите му гласуваните промени в Конституцията правят и магистратските квоти, и съдебната система като цяло по-зависими. Единственото, което се цели чрез тях е контрол върху съдебната система, каза лидерът на левицата.
Причината за тези зависимости се корени в „затварянето” в по-малки колегии, защото така купуването на влияние е много по-лесно. „Гарван гарванът око не вади” – така Миков отговори на твърденията, че разделението на квоти ще доведе до по-голяма независимост. Според него по-малките квоти водят единствено до по-силно политическо влияние. Това е причината, поради която БСП заяви, че е против разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС).
По думите на Михаил Миков намесата в съдебната власт е не само политическа, но и корупционна. Станалият известен като "разговора между двете каки" - запис между съдийките Янева и Ченалова - е последна илюстрация за състоянието на съдебната система в България. Според лидера на БСП хората, които всеки ден се сблъскват с правораздаването в България могат да дадат много повече примери за проблеми в системата. Политическият пазарлък за определени териртории доведе до драматургията на промените в съдебната система. Лидерът на БСП коментира, че твърде много от управляващите у нас изменят на това, което са обещали на избирателите си, но се възмущават на глас от средата, която ги заобикаля. Миков намира коментарите към БСП, че само са критикували съдебната реформа без да предложат алтернатива за безпочвени.
По думите му АБВ е заела място в дясното управление на страната и участва в демонтажа на демократичната държава, който се извършва у нас. Миков отрече ДПС да е партия в опозиция като изтъкна, че те се включват във всички ключови гласувания на страната на управляващата коалиция.
Лидерът на Столетницата разкритикува политиката и на президента Плевнелиев, и на премиера Борисов, като подчерта, че поведението и на двамата е вредно за интересите на страната. По думите му демографската криза, която се задълбочава през последните години, както и липсата на адекватна финансова подкрепа за майките, би трябвало да са сред основните приоритети на управляващите.
Правосъдният министър Христо Иванов подаде оставка в сряда веднага след като Народното събрание отхвърли предложените от него конституционни поправки за разпределението на квотите в съдийската и прокурорската колегии в разделения Висш съдебен съвет.
Междувременно в София снощи за втори пореден ден се проведе протест срещу конституционните промени, приемането на които доведе до оставката на правосъдния министър.