България е пример за финансово дисциплинирана държава. Това коментира министър-председателят на България Бойко Борисов в предаването „Панорама“ по БНТ.
С фиксирания курс на лева към еврото, с валутния борд и фискалния резерв България се сочи като пример за финансово дисциплинирана страна, заяви той, коментирайки, че не трябва страните членки на еврозоната да плащат сметката на задлъжнeлите държави и че като цяло „оценките, които идват за България, са повече от добри“.
Борисов каза това в контекста на посещението на британския премиер Дейвид Камерън, по време на което той похвали София, че брани добре границите на Европа.
„Думите на Дейвид Камерън препотвърждават това, че трябва да имаме правителство, да бъдем смирени, че трябва да се концентираме върху работата, да си поставим приоритетите“, каза Борисов. „Камерън си отиде с впечатления, с които видя как граничарите и военните охраняват границата.“
Българският премиер благодари на британския си колега, че извън протоколите и мерките за сигурност „в деня, в който обяви война“ на Ислямска държава е дошъл в България. „Това е много добра оценка за партиите, които подкрепят кабинета, а дори и за българската опозиция“, отсече Борисов.
Той коментира и намеренията на Дейвид Камерън за промяна на правилата в Европейския съюз, като каза, че „някои от неговите предложения рано или късно ще станат, някои от тях ги формулира по-директно, но някои отиват и източват социалните системи“.
„Нека си представим, че това се случва в България, как някой идва и се възползва от социалната система, пенсионните фондове“, каза Борисов и го определи като „несправедливо“ и поради тази причина и той би реагирал като Камерън.
Относно конфликтът между Русия и Турция Бойко Борисов каза, че „сме приели всички ценности на евроатлантическата общност, изпълняваме ангажиментите си, но сме внимателни, отчитайки географското си положение, историческите си и културни ценности“.
Премиерът отсече, че не сме страна в този конфликт, а от руска страна няма провокации.
„Разбраха, че сме сериозна държава, спазваме ангажиментите си към Европа и НАТО“, категоричен бе министър-председателят. „Конфликтът не е много приятен за международната общност“, оцени той.
Борисов отново каза, че София води „праволинейна, твърда, гъвкава и добронамерена политика към всички“.
„С поведението си, мисля, че сме изключително добре поставени“, каза Борисов по отношение на конфликта между Русия и Турция и ролята на България в него.
Той го определи като „рядък шанс“, защото по думите му „можем да си докараме каспийски газ, гръцки, от нашите находища и от руски тръби“, т.е. да имаме поне четири-пет източника, „за да си затвърдим позицията на газов разпределител“.
В тази връзка Борисов каза, че следващата седмица гръцкият министър на енергетиката и българският министър на енергетиката ще подпишат договора за интерконекторната връзка с Гърция, „ за да гарантираме диверсификацията на енергийните източници“.
Борисов отсече, че проектът „Южен поток“ е затворен. По темата за отношенията с Русия премиерът каза още, че няма абсолютни доказателства, че атаките по държавните интернет сайтове в изборния ден са от Русия и че имаме възможност да си върнем руските туристи догодина и да изнасяме продукция към страната.
Бойко Борисов като цяло оцени водената политика като „праволинейна“, заради която „Европа, САЩ и съседите ни признават“.
В отговор на въпрос дали срещу неговото правителство се готви преврат Борисов каза, че изказванията са пресилени и се защити с резултатите от изборите.
Очакванията за министерски рокади той отхвърли и призова партиите да си спомнят как е съставено правителството.
„Прокуратурата си върши много добре работата“, коментира Борисов работата на главния прокурор Сотир Цацаров, споделяйки и виждането си за правосъдието.
„Столът на Христо Иванов е стабилен, но той си го прави нестабилен, защото всеки ден влиза във войни“, описа Борисов работата на министъра на правосъдието относно съдебната реформа.
По думите на Борисов тя трябва да се постигне „внимателно, с такт“, докато според него Христо Иванов подхожда прекалено рязко. Въпреки това премиерът не пожела да даде цялостната си оценка за съдебната реформа.
Бойко Борисов коментира и растежът на българската икономика, който се ускори до 2,9% годишно през третото тримесечие.
Ръстът е доказателство, че „хората са по-спокойни, инвестират, харчат повече, че повече инвеститори са дошли“, каза той.
„Радвам се, че успяхме да излезем от кризата“, добави той и оцени, че това е благодарение на подкрепатa за общините и усвояването на средствата от европейските фондове.