България се надява и занапред на подкрепата на Великобритания, особено в кохезионната политика, в инфраструктурните ни обекти, заяви премиерът Бойко Борисов след срещата си с британския министър-председател Дейвид Камерън, който е на първото си посещение у нас от 16 години насам.
Камерън беше посрещнат от премиера Борисов на летище София.
Благодарение на европейската солидарност ние направихме доста и за метрото в София, и за магистралите, за пречиствателните станции, конкурентоспособността, социалната политика, отбеляза българският премиер.
Той посочи още, че България се справя много добре с Шенгенската граница и с бюджетния дефицит като финансово дисциплинирана държава и това е забелязано в Европа.
Държим да се повиши капацитетът на работата в ЕС, защото съвременните реалности изискват още по-добра координация, още по-голяма гъвкавост, още по-добри, смели и бързи решения от това, което има в момента, коментира Борисов. По думите му предизвикателствата са такива, че сме длъжни да го направим.
С Дейвид Камерън имаме добро приятелство, винаги сме се подкрепяли на европейските съвети, каза Борисов.
Той уточни, че утре по негово предложение Камерън ще отиде до границата ни с Турция – морска и сухопътна.
От своя страна Дейвид Камерън заяви, че двамата с Борисов са обсъдили предложените от Лондон реформи в Европейския съюз, борбата с тероризма и миграционния натиск.
Взаимоотношенията между двете ни държави имат значение както за нашата сигурност, така и за нашето благоденствие, каза Камерън.
Радвам се, че съм тук не само заради вашия успех в областта на икономическата реформа и фискалната дисциплина, но и поради действията, които предприехте като силен съюзник в НАТО да повишите бюджета си за отбрана, също и поради сътрудничеството по проблеми като контрабандата, заяви британският премиер.
Той отчете добрите резултати на Борисов като премиер.
Бих искал Обединеното кралство да бъде по-конкурентен източник на заетост и ръст, отбеляза Камерън. "Бих искал повече споразумения за свободна търговия като това между ЕС и Виетнам, бих искал Великобритания да остане в реформирания ЕС. Бих искал да работим по въпроси като суверенитета, икономиката", заяви той.
Мащабът на проблемите е такъв, че няма да можем да ги решим лесно, но очаквам да постигнем съгласие през декември, посочи гостът.
Въпросът за миграцията е въпрос как да укрепим външните граници на ЕС, добави Камерън. "Ще продължим да следваме всеобхватен подход, подпомагайки Сирия и съседните й държави, и ще укрепим капацитета на ЕС да установява и връща незаконни мигранти.
Говорихме за терористичната заплаха - необходим е по-силен обмен на информация по списъците с пътниците, по незаконната търговия с оръжие. Важно е да разбием ДАЕШ там, където тя съществува - в Ирак и в Сирия", каза Камерън.