fallback

Добрев: Забавянето на интерконекторите не е фатално, защото газ за тях няма

Ситуацията днес е много по-различна от 2009 г., защото Украйна има алтернативи на газовите доставки, смята бившият енергиен министър

18:23 | 26.11.15 г. 6

Интерконекторите със съседните държави се бавят, но това не е фатално, защото реално няма алтернатива на източниците от природен газ. Това коментира в ефира на bTV бившият енергиен министър, днес председател на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев.

Той посочи, че за България алтернатива е газът от Каспийско море, а той ще дойде в Европа най-рано през 2019 година. Това означава, че дори да е бил построен IGB - газопроводът между Комотини - Стара Загора, то той щеше да представлява "една празна тръба".

Втечненият газ също не е алтернатива, защото цената му не е достатъчно конкурентна.

Добрев обаче не очаква повторение на кризата от 2009 година, когато заради спорове за цената на газа Москва спря доставките за Украйна. След това "Газпром" врътна кранчето на цяла Европа, с мотива, че Киев отклонява от транзита.

Бившият енергиен министър беше категоричен, че ситуацията днес е много различна. Украйна има алтернативни източници на газ и доставки през Полша и Словакия, откъдето задоволява над 50% от потребявания газ. "Така, че има откъде да си набави газ, надяваме се в достатъчни количества", каза той.

Отделно и България е в различна ситуация от зимата на 2009 година, макар и без връзки със съседните газопреносни мрежи. В хранилището в Чирен има 450 млн. куб. метра, допълнително съществуващата връзка с Гърция беше направена реверсивна. От хранилището на ден може да се черпи по около 4,2 млн. куб. метра на ден, а споразумението с Гърция е при криза да получаваме до 2 млн. куб. метра дневно.

Това количество действително не е достатъчно, призна Добрев, но допълни, че все пак ситуацията е по-добра от 2009 година. При спиране на доставките обаче ще бъде ограничено подаването за някои клиенти (според плана за действие на енергийното министерство - бел. ред).

Все пак засега няма проблеми с налягането и количествата по тръбите, пренасящи руския газ, посочи още Добрев. Той допълни, че освен алтернативите на Украйна, в хранилищата й има нагнетени над 16 млрд. куб. метра газ, които също ще помогнат за покриване на зимното потребление.

Най-добрата алтернатива и най-сигурната диверсификация е местният добив на природен газ, категоричен беше още бившият енергиен министър. Според него цената на природния газ, добит в рамките на страната, ще бъде с 35 на сто по-ниска, защото липсват транзитни такси и разходите за изграждане на скъпи газопроводи и компресорни станции.

Добрев допълни, че в перспективния блок Хан Аспарух в Черно море, където проучванията са в напреднала фаза. В района е направена 2D и 3D, която е най-подробната и мащабна в Черно море. В прозореца между февруари - май 2016 година ще бъдат направени и първите дълбоководни  сондажи у нас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:45 | 13.09.22 г.
fallback