fallback

Парламентът избира днес членовете на Фискалния съвет

Депутатите ще обсъдят дали да отпаднат спорните текстове в Закона за корпоративното подоходно облагане

07:19 | 25.11.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Народните представители днес ще избират членовете на Фискалния съвет. Това е новосъздаден независим орган, който трябва да осъществява независимо наблюдение и анализ на бюджетната рамка за поддържане на устойчиви публични финанси.

Идеята е Фискалният съвет да бъде независим орган, който да наблюдава бюджетната политика и изготвя анализи и съвети, както и да създава предпоставки за повишаване на бюджетната прозрачност и публичност. Предвижда се Съветът да бъде петчленен, в т. ч. председател. Членовете ще се избират от Народното събрание за срок от 6 години. 

За поста председател пленарната зала ще избира между предложения от ГЕРБ Борис Грозданов и Любомир Дацов, издигнат от Реформаторския блок. Останалите номинирани са Григорий Вазов (от НФСБ), Георги Ганев (от Реформаторския блок), Димитър Иванов (БСП), Дора Андреева (от ББЦ), Юнал Тасим (от ДПС). Маргарита Николова, която бе предложена от „Атака“ не дойде на изслушването в бюджетната комисия и нейната кандидатура най-вероятно няма да се обсъжда. 

Припомняме, че създаването на Фискален съвет е ангажимент на страната, свързан с европейското законодателство в областта на бюджетното управление. В своя препоръка Съветът на ЕС поиска създаването на „независим орган, който да контролира бюджетната политика и да изготвя анализи и съвети“.

„Ако бъда избран, ще работя за изграждането на висок имидж на новосъздадения независим консултативен орган. Неговият председател би следвало да се нареди до тройката, която формира финансовия надзор в страната – председателят на Комисията за финансов надзор, министърът на финансите и гуверньорът на БНБ“, каза Грозданов.

„Фискалният съвет трябва да бъде конструиран като един активен орган, който да бъде в помощ на парламента и на бюджетната комисия. Той би бил най-ефективен по време на дискусиите относно политиката и философията на държавния бюджет“, коментира Любомир Дацов по време на защитата на своята кандидатура.

Освен това депутатите ще обсъдят на второ четене предложените от правителството промени в Закона за корпоративното подоходно облагане. Най-спорните текстове вече бяха отхвърлени от бюджетната комисия.

Сред тях са предложението за облагането на земеделските земи, станало известно като "данък градинка", както и деклариране на автомобилите и недвижимите имоти над 5000 лева, ако се използват едновременно за лични и служебни цели при искане за възстановяване на ДДС (т. нар. данък уикенд). 

С него се предвижда да не се възстановява изцяло ДДС на фирмите за закупени имоти и вещи на стойност над 5 000 лева. Законът предвижда срок до 29 февруари 2016 г. фирмите, които вече са си приспаднали ДДС, да подадат декларация в НАП, че ще се съобразят с промените. Според "данък градина" от догодина собствениците на поземлени имоти, които се намират в строителните граници на населените, и са със статут на земеделска земя и чието предназначение не е променено, ще плащат имотен данък.

Сред текстовете, които предстои да бъдат обсъдени и приети окончателно, е и таванът за плащания в брой. Правителството предлага той да е 5 хил. лв., вместо сегашните 15 хил. лв. При заседанието на комисията обаче вместо това обаче бе прието кешовите разплщания да бъдат ограничени до 10 хил. лв.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:41 | 14.09.22 г.
fallback