fallback

Б. Борисов: Конфликтът между Русия и Турция няма да има положителни резултати

Свалянето на руския изтребител от Турция се случва в лош момент, коментира премиерът

20:19 | 24.11.15 г. 10

Полагали сме много усилия, с външния министър и с военния министър, с дипломация да направим така, че да не бъдем провокирани в нашето въздушно пространство, заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти днес на запитване за коментар по повод сваления от Турция руски изтребител.

Министър-председателят е в Китай заедно с делегация, където участва в работата на икономически форум на страните от Централна и Източна Европа и Китай.

Премиерът отбеляза подобен случай отпреди няколко седмици и припомни, че е коментирал темата множество пъти.

"Помолихме руската страна да ни информират по начина, по който е уредено това - с едноседмично заявление, с указано какво има на полетите, за да не се превръщаме и ние в подобен конфликт. За радост това беше направено", обясни Борисов.

Според премиера инцидентът с руския самолет се случва в много лош момент. Тази неделя се свиква извънреден съвет в Брюксел на лидерите на Европейския съюз (ЕС) с ръководството на Турция, като темата ще бъде дискутирана. До тогава ще се търсят решения, коментира Бойко Борисов. Той е категоричен, че когато НАТО, в лицето на Турция и Русия, са в такъв конфликт, това не води до положителни резултати.

"Ние се борим да докараме инвестиции, да създадем работни места, да строим инфраструктура, да развиваме Балканите и това, което се случва нито е приятно, нито ще остане без последствия", допълва още той.

По думите на министъра на вътрешните работи Даниел Митов се свиква извънредно заседание на Атлантическия съвет по искане на Турция, която ще информира съюзниците за подробностите около сваления изтребител.

Според Митов НАТО осъществява непрестанен контакт с турските власти и следи ситуацията отблизо. Той твърди, че свиканият извънреден съвет не е по чл. 4 от Североатлантическия договор, който гласи, че държавите се съветват, ако териториалната цялост, сигурността или политическата система на някоя от държавите членки са заплашени.

Страните само ще бъдат информирани, посочи външният министър. Митов призова да не се прибързва с изводи, преди да има яснота какво се е случило и по какъв начин. Едва след като има цялата информация можем да кажем каква позиция ще вземем, добави външният министър.

Във връзка с икономическия форум Бойко Борисов твърди, че целта на Инициативата 16+1 е да се създаде по-голяма свързаност на Балканите. Той вижда в това шанс за държавите, които не са в Европейския съюз. По думите му България има трудности, защото всичко минава през обществени поръчки, каквито са правилата на ЕС, но трябва да се мисли и в посока публично-частни партньорства и по-дългосрочни концесии.

Премиерът твърди, че има голям интерес към български проекти, тъй като страната е стабилна, намира се на кръстопът и е с вече изградени магистрали. 

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:36 | 09.09.22 г.
fallback