Силен отзвук предизвика интервюто на президента Росен Плевнелиев от неделя, в което държавният глава заяви, че Русия се готви да води "хибридна война" на Балканите, целяща да дестабилизира Европа. Интервюто беше публикувано в деня на срещата на лидерите на Г-20, където президентите на САЩ и на Русия проведоха знакова неформална среща заради атентатите в Париж.
През седмицата БСП се обяви за импийчмънт на Плевнелиев с мотива, че със свои изявления и действия той работел срещу националната сигурност на България. АБВ призова държавният глава да подаде оставка. Премиерът Бойко Борисов пък посъветва да се промени тонът на българските политици към Русия.
Коментарите по темата продължават.
Според социолога Андрей Райчев думите за хибридната война звучат неадекватно. „За негово оправдание тези думи, доколкото разбрах, са казани много по-рано, но попаднаха за лош късмет в тази история и са точно обратното на това, което трябва да се говори в момента“, казва той в интервю за вестник „24 часа“.
„Президентът говори по начин, който е изключително неадекватен на днешната обстановка. В Европа и по света подходът вече е съвсем различен, това антируско говорене вреди на българските национални интереси“, каза пред БНР политологът доц. Александър Маринов от Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Той коментира, че президентът не за пръв път си позволява да говори и да действа отвъд границите на своите конституционни правомощия. Той няма право да формулира външната политика на страната, затова има компетентни органи, убеден е той.
„Президентът определено няма право на лично мнение и то по въпроси не от личния му живот, а толкова сериозно. Това не е за пръв път. На срещата на НАТО в Уелс той пое ангажименти от името на България, които няма право да поема“, заяви анализаторът.
Според доц. Маринов президентът, независимо кой е, не подлежи на контрол от страна на обществото и другите власти. Затова той предлага в парламента да се внесат съответните промени.
„В дадения случай процедурата "импийчмънт" е невъзможна и вероятно е пресилена, но трябва да има някакъв начин, когато президентът надхвърля своите правомощия, без това непременно да води до неговото отстраняване, той да бъде озаптяван, защото той не е над останалите власти и българското общество“, настоя анализаторът.
Лидерът на ДСБ Радан Кънев пък написа във Facebook профила си: „Уважаеми говорители на руския национален интерес от Москва и София, "хибриден конфликт" е термин, използван в десетки официални документи на НАТО и ЕС. Това са политически съюзи, на които България е член. И е съвсем нормално българският държавен глава да използва тази терминология. Просто днешният ни президент има смелостта да го прави“.
На този фон днес министърът на туризма Николина Ангелкова откри кръгла маса на тема: „Перспективи в развитието на българо-руските отношения в областта на туризма", предаде "Фокус". На въпрос дали изказвания като това на президента пречат на туризма и усилват ли спада на руските туристи, Ангелкова коментира само, че нейното министерство има за цел да привлича туристите, а Русия е целеви пазар.