Осем лева на месец, колкото средномесечно излиза годишната винетка за един автомобил след увеличението ѝ от 2016 г., няма да са толкова драматични за пътуващия, твърди министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
По думите ѝ оставащите средства за текущ ремонт на пътищата са крайно недостатъчни, а това е основен аргумент за ръста на цената на винетките.
В отговор на депутатски въпрос в рамките на блиц контрола в парламентарната комисия по регионална политика Павлова обясни, че общо регистрираните до момента в КАТ автомобили са 4 млн.
Настоящите нетни приходи са 180 млн. лева, при необходимост между 60 и 80 млн. лева само за зимно поддържане, оставащите средства за текущ ремонт на пътищата са крайно недостатъчни, а секторът с години е недофинансиран, отбелязва още министърът.
По националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, която функционира през Българската банка за развитие, са одобрени за финансиране над 1700 сгради. 2200 са общо подалите заявление за финансиране. Павлова изрази надеждата си, че от пролетта и лятото на 2016 г. отново ще започне изпълнението на програмата.
От 2018 г. пък се очаква да стартира строителството на последните 20 км от магистрала “Струма” в района на Кресненското дефиле, в участъка от Крупник до Крена, който преминава през една от най-защитените територии по всички еконорми, обясни министърът.
Павлова информира, че вече е предаден в МОСВ пълният комплект от допълнителни геоложки, сеизмоложки и други документи и е поискана актуализация на ОВОС. Това се налага заради открити проблеми със сеизмологията, има радиоактивни елементи, както и особености, свързани със спецификата на скалата по отношение на това дали може да "поеме" толкова дълъг тунел, какъвто беше първоначално проектиран, отбеляза министърът.
До януари се очаква проектантът да предложи идеен проект и алтернативи, обяви Павлова, допълвайки, че има два варианта за преминаване през дефилето, които предвиждат съчетание на мостове, виадукти, допълнителни съоръжения, в това число и преминаване на две нива.
Министърът напомни, че следващият етап от проекта е съгласуването с екоорганизациите, като 2016 г. ще е решаваща, защото тогава ще са обществените обсъждания. Ако всичко премине успешно, бюджетът се очаква да бъде одобрен през 2017 г., а след това да стартира процедурата за избор на изпълнител. Самото строителство се предвижда чак за 2018 г.
Според Павлова, ако това не се случи, има риск от загуба на финансирането и пропускане на възможността да се построи най-критичната точка от дефилето, заради невинаги чисти екологични намерения.
(БТА)