България и Словакия настояват за равно третиране на проектите за газопроводите "Южен поток" и "Северен поток" от страна на Европейския съюз, съобщава БНР. Въпросът ще бъде обсъден на Европейския съвет - заседанието на лидерите на ЕС, през декември.
"Това, което искаме, е да има еднакво приложение на европейското законодателство. Така както е към "Южен поток“, по същият начин да бъде и към "Северен поток“, коментира вицепремиерът Меглена Кунева.
Припомняме, че преди няколко месеца Москва обяви проект за разширяването на газопровода "Северен поток" с още две тръби с общ капацитет от 55 млрд. куб. метра годишно.
През септември пък беше създадена проектната компания за газопровода. В нея главен акционер е „Газпром”, който ще държи 51% от капитала на новия проект. Останалите дялове си делят E. On, Shell, OMV и BASF(Wintershall) - с по 10%, както и френската Engie, бившата GdF Suez, която ще държи останалите 9%.
Изявленията на Европейската комисия досега са, че няма да има различно третиране на газопровода и той трябва да отговаря на всички изисквания в Третия либерализационен пакет в енергетиката.
Европейски депутати, участващи в комисията по въпросите на промишлеността, вече изразиха своята тревога, че "Северен поток" 2 ще наруши принципа на солидарността, който е водещ за страните в ЕС. Според резолюция на парламентарната комисия проектът ще наруши единния пазар, който е в основата на бъдещия Енергиен съюз на ЕС.